RSS
RSS

Jak znaleźć pracę po długiej przerwie i bez doświadczenia?

Napisany przez: kariera.pl
Nie masz doświadczenia w zawodzie, może urodziłaś dziecko i masz długą przerwę w pracy? Nie mogłeś pracować, bo chorowałeś? A może byłeś w innym kraju i nie pracowałeś w zawodzie. Jakie masz szanse na znalezienie dobrej pracy w Polsce?

Nikt ci nie uwierzy na słowo, że będziesz dobrym pracownikiem.

Pracodawcy już dawno przestali wierzyć w słowa kandydatów do pracy. Liczy się to co jest na papierze, a skoro u ciebie nie ma za wiele to musisz się postarać o wypełnienie swojego CV wartościową treścią.

Poszukiwania
Zacznij szukać i mówić, że chcesz pracować. Internet, gazety - przynajmniej raz dziennie przeglądaj oferty i zapisuj te, które cię interesują. Oferty pracy są przeważnie kierowane do osób z doświadczeniem i czynnie pracujących, ale nie zrażaj się. Rozmowy kwalifikacyjne, na które pójdziesz to bezcenne doświadczenie dla ciebie. Nabierzesz ogłady i zorientujesz się jak rozmawiać z pracodawcami. Dowiesz się czego szukają, jakie błędy popełniasz w poszukiwaniu pracy. Nie przejmuj się, że nie zaproponują ci zatrudnienia- traktuj poszukiwania, przygotowania do rozmowy i samą rozmowę jak naukę na przyszłość. Z czasem dojdziesz do doskonałości. CV i list motywacyjny muszą być bezbłędne i zgodne z obowiązującymi standardami. Czytelne, krótkie i ukazujące twoje największe zalety.

Przygotowania
Skoro nie masz doświadczenia to musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów w inny sposób. Zrób dobre wrażenie - pamiętaj o efekcie halo. Pracodawca oceni cię w pierwszych kilkunastu sekundach od poznania. Jeśli w tym czasie wzbudzisz w nim przekonanie, że jesteś odpowiednią osobą, to zatrudni cię nawet bez odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Perfekcyjnie przygotowany strój plus uśmiech i stanowczość, ale bez zarozumiałości. Stres i nerwy zostaw w domu a na rozmowie bądź osobą komunikatywną, serdeczną, kompetentną. Pokaż klasę i urok osobisty a praca będzie twoja.
Zdobądź list polecający lub referencje. Nie muszą być z poprzedniej pracy, ale od kogokolwiek, kto może o tobie coś dobrego jako pracowniku napisać. Każdy argument może ci pomóc.

Skuteczność poszukiwań
Angażuj się aktywnie w poszukiwania i nie odpuszczaj nawet na chwilę. Korzystaj ze wszystkich możliwych metod - a najłatwiej znajdziesz pracę z polecenia znajomego, czy też rodziny. Musisz więc pytać się wszystkich, czy nie wiedzą, nie słyszeli o wolnych stanowiskach. Proś o pomoc i nie wstydź się. Może kiedyś ty się odwdzięczysz.
Nie możesz i tak znaleźć pracy - zastanów się nad stażem w firmie, a nawet bezpłatnymi praktykami. Nie przejmuj się, że masz już swoje lata i czujesz się niezręcznie jako praktykant. Pamiętaj, że jeśli się wykażesz w wybranej firmie to po miesiącu, dwóch dostaniesz tam stałą pracę. Pokaż się jako osoba pracowita, sympatyczna. Daj się polubić a szef na pewno zaproponuje się przedłużenie umowy.

Alternatywa dla stałej pracy
Szukasz pracy od kilku miesięcy i nic? Zacznij od czegokolwiek. Zainteresuj się pracą na odległość. Jeśli potrafisz pisać teksty, tłumaczyć, edytować artykuły, jesteś grafikiem, programistą - spróbuj pracować w domu i zdobywać zlecenia przez Internet. Może zostań nianią, albo udzielaj korepetycji? Zastanów się czym możesz się zajmować i nie bój się podjąć wyzwania. Zawsze możesz zrezygnować i spróbować czegoś innego. Liczy się nawyk pracy i chęci.

Nie popełniaj błędów, które pokażą, że nie masz doświadczenia w poszukiwaniu pracy
Za dużo niepotrzebnej treści w dokumentach aplikacyjnych.
Braki w doświadczeniu nie uzupełniaj pustą treścią. CV i list motywacyjny muszą być czytelne i pozbawione "lania wody". Skup się na sukcesach i pochwal się tylko ważnymi dokonaniami. Jeśli nie masz o czym pisać to nie twórz na siłę swojej historii zawodowej. Nie wspominaj o swoich wadach, ale też nie kłam.

Dopasowanie dokumentów aplikacyjnych do stanowiska
CV i list motywacyjny muszą być napisane i przygotowane dokładnie pod dane stanowisko i pracodawcę. Pisanie bezosobowo, ksero dokumentów aplikacyjnych, czy też brak nazwy pracodawcy w dokumentach świadczy, że szukasz pracy masowo i rozsyłasz papiery gdzie się tylko da. Pracodawca nie będzie chciał rozmawiać z pracownikiem, który szuka czegokolwiek, byle tylko pracować.

Braki w wiedzy, czy też nasz wiek nie dyskwalifikują nas jako dobrego pracownika
Nie możesz myśleć, że skoro nie pracowałeś przez ostatnie 2 lata, opiekowałaś się dzieckiem, czy też nie było cię w kraju to znaczy, że nie będziesz dobrym pracownikiem. Znajdź swoje zalety i wypisz wszystkie argumenty, które za tobą przemawiają. Np. Seniorzy mogą np. przekonywać, że osoby starsze rzadziej zmieniają pracę i są pewnym nabytkiem dla firm, nie maja tylu obowiązków rodzinnych oraz nie wyjadą za granicę w celu poszukiwania pracy.

Każdy znajdzie dla siebie miejsce, wystarczy trochę cierpliwości i pozytywnego myślenia.

Źródło: www.kariera.pl


Powiązane wiadomości:

« wróć

Szkolenia

O nas Reklama Kontakt Regulamin Współpracownicy Partnerzy Forum