fbpx 14 dni nieprzerwanego urlopu nie dla każdego realne | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

14 dni nieprzerwanego urlopu nie dla każdego realne

Czas czytania
less than
1 minute
Przeczytałeś już

14 dni nieprzerwanego urlopu nie dla każdego realne

Urlop

Dwa tygodnie niczym niezakłóconego urlopu wypoczynkowego? Jak się okazuje, co szósty polski pracownik ma problem z ich otrzymaniem. A przecież prawo do tego świadczenia jest jednym z podstawowych praw pracowniczych.

Z badania przeprowadzonego przez portal monsterpolska.pl wynika, że w Polsce 17% pracowników nie dostaje 14 dni nieprzerwanego urlopu. Wśród powodów podają oni między innymi natłok obowiązków czy brak osób, które mogą ich zastąpić. Jak mówi ekspertka portalu Małgorzata Majewska w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl: „Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują”.

Jeśli pracodawca nie pozwala nam na wzięcie co najmniej dwóch tygodni ciągłego urlopu, sprawę należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Za nieudzielenie urlopu wypoczynkowego grozi kara grzywny w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł. „Oczywiście pracodawcy się tym nie przejmują. Są bezkarni: pracownicy boją się o zatrudnienie, więc się na nich nie skarżą” – zauważa rozmówczyni.

Urlop wypoczynkowy jest bardzo potrzebny. Pozwala na regenerację sił i efektywniejszą pracę w następnych miesiącach. Powinni o tym pamiętać nie tylko pracownicy, którzy „nie mają czasu na wypoczynek”, ale przede wszystkim pracodawcy.