fbpx 5 sposobów na porządek w biurze. Sprytne triki na to jak okiełznać biurowy chaos | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

5 sposobów na porządek w biurze. Sprytne triki na to jak okiełznać biurowy chaos

Czas czytania
2min.
Przeczytałeś już

5 sposobów na porządek w biurze. Sprytne triki na to jak okiełznać biurowy chaos

biuro

Stosy piętrzących się na biurkach i w szafkach dokumentów i plączące się pod nogami pracowników kable – tak większości z nas wciąż kojarzą się przestrzenie biurowe. Jednak wraz ze zmianami w sposobie aranżacji i planowaniu biur, które są coraz bardziej kolorowe, przytulne i nie przypominają już open space’ów sprzed dziesięciu lat, zmienia się także podejście firm i ich pracowników do dbałości o porządek w biurze. Jak go utrzymać i co dzięki temu można zyskać?

Zasada czystych biurek

Bez wątpienia postęp technologiczny, który umożliwia przechowywanie większości dokumentów w wersji elektronicznej ułatwia firmom wprowadzanie nowych zasad. Jedną z nich jest, coraz śmielej i chętniej stosowana, zasada czystych biurek, która sprowadza się do tego, że po zakończeniu pracy wszystkie rzeczy muszą zostać zebrane Postęp technologiczny ułatwia firmom wprowadzanie nowych zasad dotyczących czystościi schowane do zgrupowanych w jednym miejscu szafek. Colliers przy okazji remontu biura i przechodzenia na system biura elastycznego pozbył się szafek i kontenerków pod biurkami, a w zamian każdy z pracowników dostał swoją szafkę na niezbędne rzeczy. Oczywiście takie zmiany zawsze budzą opór, a niekiedy nawet bunt. Musi minąć trochę czasu zanim wszyscy przyzwyczają się do tego, że muszą zostawić puste biurko, ale w dłuższej perspektywie taka zmiana wszystkim wychodzi na dobre i doceniają oni nie zagraconą przestrzeń wokół siebie, w której lepiej się pracuje.

Nie jemy przy biurkach

Podobnie jak w przypadku zasady czystych biurek również tę zasadę Colliers wprowadził przy okazji zmiany biura. Pozwoliło to na zwiększenie porządku i estetyki w biurze, ale też sprawiło, że pracownicy częściej spotykają się w kuchni, a przy okazji integrują się i poznają osoby, których normalnie w tak dużej organizacji najprawdopodobniej by nie poznali. Choć być może nie jest to najwygodniejsze z punktu widzenia pracowników, dla których zawsze istnieje pokusa jednoczesnego jedzenia przy komputerze i pracowania, to docelowo rozwiązanie to wpływa bardzo pozytywnie na integrację wewnątrz firmy i przepływ informacji.

Biuro bez kabli

Dzięki rezygnacji z telefonów stacjonarnych oraz całkowitego przejścia na laptopy w biurze Colliers możliwe było ograniczenie do niezbędnego minimum kabli znajdujących się na każdym biurku. Poza walorem estetycznym ułatwia to pracownikom przemieszczanie się po biurze i pracę z dala od własnego biurka – w salce konferencyjnej, chill out roomie czy gdziekolwiek indziej.

Porządek w kuchni

Niemal każdy pracownik biurowy zna widok piętrzących się w firmowej kuchni brudnych naczyń. Nie ma nic przyjemnego w przygotowywaniu porannej, nawet najsmaczniejszej kawy, tuż obok wysypujących się ze zlewu kubków, talerzy czy misek. Jak temu zaradzić? Po raz kolejny okazuje się, że najbardziej oczywiste rozwiązania są najlepsze, a wymagają jedynie odrobinę dobrej woli. W kuchni Colliers postawiony został stojak na naczynia, taki sam jaki spotykamy w kantynach. Pracownicy zamiast dorzucać brudne naczynia do zlewu odkładają je na stojak, który później jest oczyszczany przez serwis sprzątający.

Mniej koszy na śmieci

Jeśli zajrzymy pod biurka w tradycyjnym biurze najprawdopodobniej pod każdym z nich znajdziemy mniejszy lub większy kosz na śmieci. Ideą Colliers jest zredukowanie koszy do jednego na dany obszar i używania od razu pojemników umożliwiających segregację odpadów.

Zapraszamy na szkolenie: Profesjonalny Office Manager - Zarządzanie Biurem

 

najem.ca

Autor:
Małgorzata Michalczyk