fbpx ABC bezpieczeństwa Twojego komputera | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

ABC bezpieczeństwa Twojego komputera

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

ABC bezpieczeństwa Twojego komputera

 
Nad bezpiecznym korzystaniem pracowników z komputerów czuwają informatycy, ale podstawowe wiadomości o bezpiecznej obsłudze komputera powinien posiadać jego każdy użytkownik (bezpiecznej dla sprzętu i danych, BHP to oddzielna sprawa).
 
Zasady ogólne:
  1. Komputer, jak każde urządzenie elektryczne należy chronić przed zalaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi; dotyczy to także monitora, klawiatury, myszy oraz wszystkich innych urządzeń peryferyjnych.
  2. Nie należy wyłączać komputera wyciągając wtyczkę z gniazdka lub przełącznikiem - należy wyłączyć go posługując się interfejsem systemowym (w windows będzie to najczęściej START => WYŁĄCZ KOMPUTER => WYŁĄCZ). Jeśli system działa prawidłowo, komputer zostanie wyłączony automatycznie najwyżej po kilku minutach lub pojawi się komunikat zezwalający na jego "ręczne" wyłączenie.
  3. Komputer warto podłączyć do zasilania przez tzw. UPS, który jest rodzajem baterii, na wypadek przerwy w dopływie prądu - dzięki temu zdążymy dokończyć wszystkie ważne prace i zapisać je na twardym dysku oraz nośnikach wymiennych (najlepiej pen-drive). Jeśli nie stosujemy UPS, warto stosować przynajmniej listwę zasilającą przeciwprzepięciową, która chroni sprzęt przed nagłymi skokami napięcia w sieci zasilającej (odpowiedni UPS sam w sobie chroni przed przepięciami).
Bezpieczeństwo danych:
  1. Często zapisuj pliki, na których pracujesz. W niektórych programach (np. MS Word) można również ustawić funkcję automatycznego zapisywania co krótki czas, nawet co 1 minutę.
  2. Rób kopie zapasowe ważnych plików na nośnikach zewnętrznych - najlepiej na zewnętrznych dyskach lub pamięci typu flash (pen-drive) oraz przechowuj je w bezpiecznych miejscach.
  3. Dostęp innych osób do Twojego komputera (Twojej tożsamości, jeśli ktoś jeszcze używa tego komputera) powinien być zabezpieczony hasłem, którego komputer żąda podczas logowania się. Swoje dokumenty przechowuj w folderze prywatnym - jest to nazwa właściwości folderu, która uniemożliwia dostęp do Twoich dokumentów innym osobom (tzn. z innej tożsamości, np. gościa).
Bezpieczeństwo w internecie:
  1. System operacyjny oraz program antywirusowy powinny być na bieżąco aktualizowane, najlepiej automatycznie - poproś informatyka o odpowiednią konfigurację i nie zmieniaj jej potem.
  2. Oprogramowanie antywirusowe i zapora systemu windows powinny być zawsze włączone (chyba, że informatyk uzna za wskazane używanie innej zapory) - nigdy ich nie wyłączaj.
  3. Jeśli jakakolwiek strona internetowa żąda od Ciebie instalacji jakiegokolwiek oprogramowania, nie rób tego bez wiedzy informatyka.
  4. Oprogramowanie antywirusowe powinno dobrze chronić pocztę elektroniczną, ale na wszelki wypadek nie otwieraj załączników wiadomości od nieznanych nadawców.
Wszystkie działania, o których mowa powyżej, powinien wykonywać firmowy informatyk. Może on mieć nieco inne zdanie na poruszane powyżej tematy. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że jego następca będzie bardziej skłonny wdrażać zasady bezpiecznego użytkowania komputera.