fbpx Akceptuj stres | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Akceptuj stres

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Akceptuj stres

Praca w biurze zarządu, czy w sekretariacie bardzo często jest zróżnicowana pod względem ilości wykonywanych czynności. Są momenty kiedy nic się nie dzieje szczególnego, ale są i takie kiedy 10 osób naraz zleca zadania, w tym samym czasie. Praca na tym stanowisku jest jak sinusoida, bo albo jest „cisza albo burza”. Asystentka nie tylko musi wykorzystywać techniki asertywności, ale także skutecznie zarządzać własnym czasem, aby zminimalizować stres.
Słowo klucz w zarządzaniu stresem to „akceptacja”. Jest grupa ludzi, którzy systematycznie unikają sytuacji stresogennych. Wolą omijać problem niż stanąć z nim oko w oko, niestety wszystkiego nie są w stanie przewidzieć - stres dotyka wszystkich. Jeżeli określisz jasno dlaczego dana sytuacja wywołuje u Ciebie lęk i stan nerwowy, łatwiej się oswoisz z problemem.

To czego się boimy, to konsekwencji danej sytuacji,  problemu,  zmiany itp. Nasze myśli generują stres, strach i lęk. Nie koncentrujemy się na priorytetach, najlepszych rozwiązaniach, bardzo często natomiast „puszczamy myśli”, które wymykają nam się spod kontroli i zacierają rzeczywisty obraz.

Pierwszym krokiem w pohamowaniu naszych nerwów jest uzmysłowienie sobie, że są one zbędne i powodują jedynie nasze zablokowanie w działaniu. Przeanalizuj trudność, której skutkiem jest nagłe rozgrzanie całego ciała i podniesione ciśnienie, myśl racjonalnie. W wielu podobnych sytuacjach zaczynamy się przysłowiowo „nakręcać”. Jeżeli uświadomisz sobie bezcelowość tego myślenia, skoncentruj się na rozwiązaniach. Przeanalizuj co mówisz w takich sytuacjach do siebie, czyli jaki jest Twój wewnętrzny monolog.  Jak tylko uświadomisz sobie, że monolog jest negatywny  wiedz, że niesie on za sobą destrukcyjną moc, zwłaszcza dla Twojego samopoczucia.
Pamiętaj, że kiedy zostajesz sam z myślami, bardzo często zdarza się, że wyolbrzymiasz w sposób negatywny skutek stresujących wydarzeń, dlatego skieruj swoje wątpliwości do konkretnej osoby, która może być źródłem nowego rozwiązania dla Ciebie. Bardzo często dzielenie się problem z drugą osobą, wpływa na dostrzeżenie trudności z innej perspektywy.

Czasami sytuacje stresogenne spotykają nas z powodu natłoku zadań i braku czasu na ich wykonanie. Skupiamy się na zadaniach, które nie stanowią dla nas priorytetu, tymczasem pojawiają się nowe, ważniejsze obowiązki. Jedno jest pewne osoby, które potrafią być asertywne oraz posiadają umiejętność skutecznego zarządzania czasem - lepiej będą sobie radzić ze stresem. Od samego początku potrafią ustalać priorytety oraz w odpowiedni sposób organizować czas, co wpływa na ominięcie trudnych do przeskoczenia zadań.  Proponuję systematycznie ćwiczyć odmowę, w niektórych sytuacjach oraz skupić się na skutecznym organizowaniu pracy biurowej, co z pewności częściowo wyeliminuje stany, które niekoniecznie pozytywnie wpływają na nasz organizm, prace i samopoczucie.

Bardzo często zarządzanie stresem wiąże się z byciem asertywnym. Jest bardzo istotne aby asystentka posiadałą umijętnośći jasnego komunikowania słowa „nie”. Pomaga to w łatwiejszym planowaniu zadań i ustalaniu priorytetów.
Autor:
Anna Olear