fbpx Czego szef szuka w sekretarce | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Czego szef szuka w sekretarce

Czas czytania
less than
1 minute
Przeczytałeś już

Czego szef szuka w sekretarce

Rekrutowałam kandydatki na stanowisko sekretarki dla wielu firm. Wszystkie musiały posiadać wykształcenie wyższe, dobrą znajomość języka obcego, biegłą obsługę komputera oraz nienaganną aparycję. Podstawowe cechy charakterystyczne to dobra organizacja pracy, odporność na stres, umiejętność działania pod presją czasu.

W dzisiejszych czasach rola sekretarki nie ogranicza się jedynie do podawania kawy -  staje się  ona asystentką, niewidzialną prawą ręką szefa.
 
Ocena kandydatury na stanowisko sekretarki zaczyna się od pierwszego kontaktu z rekrutowanym /rekrutowaną. Osoba prowadząca proces rekrutacji zwraca uwagę na sposób witania, przedstawienia się, sposób siadania i wysławiania. Bardzo wskazane są uśmiech oraz zarówno umiejętność słuchania jak i prawidłowego formułowania myśli. Poprzez narzędzia i techniki rekrutacyjne sprawdzamy, w jaki sposób kandydatka wyznacza sobie priorytety działania, jak reaguje w sytuacjach trudnych czy stresujących.
W tym przypadku również oceniany jest strój kandydatki. Musi on być estetyczny, klasyczny (bez żadnych wyzywających akcentów). Zalecany jest delikatny, subtelny makijaż i proste uczesanie.
W następnych etapach ocenia się wiedzę i doświadczenie kandydatek. Tutaj, w zależności od profilu firmy, liczy się wiedza merytoryczna (np. z zakresu ekonomii, administracji czy prawa). Weryfikacji podlega znajomość języka obcego zarówno w mowie jak i piśmie.
 
Bycie sekretarką nie jest takie proste jakby się nam wydawało. To osoba, która oprócz funkcji reprezentacyjnych firmy w dużym stopniu organizuje i nadzoruje prace swojego przełożonego. To właśnie praca asystentki /sekretarki jest weryfikowana i poddawana krytyce w pierwszej kolejności.
Autor:
Ewelina Pouboczko