fbpx Dlaczego warto opierać konkursy sprzedażowe w firmach na nagrodach opartych o wyjazdy incentive | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Dlaczego warto opierać konkursy sprzedażowe w firmach na nagrodach opartych o wyjazdy incentive

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Dlaczego warto opierać konkursy sprzedażowe w firmach na nagrodach opartych o wyjazdy incentive

wyjazdy firmowe

Zacznijmy od definicji słowa “incentive”, które kojarzy się w Polsce w z wyjazdami firmowymi, a nie do końca dotyczy tylko wyjazdów. Definicja słownikowa mówi nam, że angielskie “incentive”: oznacza zachętę, bodziec, podnietę. Jak wiele słów, wywodzi się z łaciny, od słowa “incentivum”, które oznaczało - pobudzenie.

Czym jest wyjazd incentive?

Nie mamy spolszczonej wersji na określenie wyjazdów incentive, więc będziemy stosować zapożyczenie z j. angielskiego. Czym więc jest wyjazd incentive? Nie jest to stricte wyjazd nagrodowy, choć niewątpliwie nagrodą jest. Wyjazd incentive to inaczej wyjazd firmowy określonej grupy ludzi, który jest zwieńczeniem osiągnięcia konkretnych celów, do których to osiągnięcia aktywnie motywował. Nie ma znaczenia, czy weźmiemy za przykład rodzinną firmę z małej miejscowości, czy międzynarodową korporację z siedzibą w Warszawie. Każda firma stosuje bodźce mające na celu zwiększenie sprzedaży. Od premii finansowych po nagrody materialne, pochwały, premie finansowe czy właśnie wyjazdy incentive. Nieco anegdotycznym przykładem nagród materialnych w agencji nieruchomości, znajdziemy w tragikomedii Glengarry Glen Ross, gdzie pierwszą nagrodą był Cadillac Eldorado, drugą komplet noży do steków, a trzecią wypowiedzenie pracy. Pochwały to wszelkiego rodzaju dyplomy, tytuły pracownika miesiąca lub inne wyróżnienia służące podniesieniu zadowolenia zatrudnionego.

Dlaczego wyjazd incentive jest najlepszym motywatorem i nagrodą?

Wyjazdy incentive jako nagroda są najlepsze, ponieważ w odróżnieniu od premii finansowych, nagród materialnych, czy pochwał dają firmie więcej korzyści, które krótko omówię poniżej:


1. Bardziej zapadają w pamięć, bo dostarczają emocji, których nie znajdziemy w innej żadnej innej formie gratyfikacji. Pracownicy wracają do nich w rozmowach w firmowych kuluarach, a dodatkowo mogą pozytywnie wpływać na nowych członków zespołu i zachęcać do bardziej wytężonej pracy.


2. Budują relacje i integrują - kiedy zapytałem jednego z naszych największych klientów z branży finansowej dlaczego w konkursach sprzedażowych używają wyjazdy incentive, zamiast nagród materialnych, odpowiedział “Bo nic tak nie buduje relacji”.  Dodał też, że ocenia, że w ich branży wyjazdy incentive stanowią 80% wszystkich nagród.

3. Szkolenia. Wiele firm wykorzystuje wyjazdy incentive szkoląc pracowników w trakcie wyjazdu. I wcale nie musi być to szkolenie w sali konferencyjnej. Można połączyć szkolenia z zabawą, tak, że uczestnicy nie zorientują się nawet, że są szkoleni! Zresztą każdy dobrze zorganizowany wyjazd incentive wzbogaca kulturalnie, uczy historii, uwrażliwia na piękno, inspiruje… można byłoby wymienić sporo więcej korzyści.

Konkludując, nie sądzę, żeby istniał lepszy model model działań mających na celu zwiększenie sprzedaży, niż model oparty na wyjazdach incentive. I nie piszę tego z pozycji osoby kierującej firmą, która zajmuję się realizacją takich wyjazdów, lecz jest to
opinia poparta obserwacją rynku, szeregu rozmów z naszymi klientami, studiów i książek psychologicznych.

www.trco.pl