fbpx Jak na dłoni | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Jak na dłoni

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Jak na dłoni

Dłonie - wizytówka i świadectwo kultury osobistej, jeden z najbardziej widocznych atrybutów urody. Ich wygląd dostarcza informacji o naszym temperamencie, osobowości stylu życiu oraz o aktualnym stanie naszego zdrowia. Chętnie prezentujesz swoje zadbane paznokcie czy może starasz się ukryć ich wygląd przed otoczeniem? Zaginasz palce, składasz dłonie by paznokcie nie był widoczne. Strasz się ukryć powstałe defekty pod warstwą grubego lakieru? A przecież Twoje dłonie, wliczając paznokcie są Twoją wizytówką.
 
Ozdobą wypielęgnowanych dłoni są zadbane paznokcie o regular­nym kształcie. Przy jego wyborze należy brać pod uwagę przede wszystkim naturalną formę palca i płytki paznokciowej. Aby zachować raz nadany kształt paznokci, konieczne jest systematycznie (przynajmniej raz w tygodniu), wykonywanie manicure. Zabieg ten możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym lub w domu. 
 
Odbywa się on w kilku etapach:
  1. po skróceniu każdego paznokcia z osobna bardziej szorstką stroną pilnika, jego łagodniej­szą stroną nadajemy ostateczny kształt i wygładzamy ostre krawędzie
  2. moczymy przez jakiś czas paznokcie w celu zmięk­czenia naskórka w miseczce z ciepłą wodą i płynem zmiękczającym
  3. usuwamy skórki - możemy to zrobić specjalnym, służącym do tego celu, płynem lub od­sunąć je drewnianą łopatką. Popularna jest również plastikowa pałeczka, która z jednej strony zakończona gumową nasadką, a z drugiej pędzelkiem z twardym włosiem. Pędzele­k służy do odklejania skórek od paznokcia, zaś gumową nasadką spychamy je do tyłu, tak, że stają się niewidoczne
  4. po usunięciu skórek należy wmasować w paznokcie olejek lub tłusty krem
  5. jeżeli zdecydujemy się na pomalowanie paznokci lakierem, musimy pamiętać, aby płytka paznokcia była zupełnie sucha i odtłuszczona. Nakładamy lakier bazowy. Dopiero wtedy możemy nałożyć – dobrany pod kolor szminki i różu na policzki lakier. Do pomalowania całej płytki paznokciowej wystarczą trzy ruchy. Pociągnięciem od nasady do czubka paznokcia zaznaczamy na środku pasek, następnie dwoma kolejnymi ruchami pokrywamy boki łącząc wszystko w jedną całość.
Lakier nie powinien dochodzić do samej skóry lecz być od niej oddzielony cieniutką obwódką. Nowoczesne, dobre jakościowo lakiery nie niszczą płytki paznokciowej. Są nawet wzbogacone niekiedy w substancje wzmacniające ją.
Osoby dotknięte nałogiem obgryzania paznokci, a więc nie mogące wyhodować ładnych, własnych paznokci, znajdą rozwiązanie w tipsach, czyli sztucznych paznokciach, które wyglądem przypominają prawdziwe.
 
Autor:
Iwona Jakubiak