fbpx Jak przygotować się do szkolenia? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Jak przygotować się do szkolenia?

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Jak przygotować się do szkolenia?

Udało się. Twój szef podpisał Twoje zgłoszenie na szkolenie. Teraz zadajesz sobie pytanie : czy mam się do niego jakoś przygotować? Tak, do każdego szkolenia, konfrencji, seminarium warto się przygotować, aby zyskać z niego jak najwięcej w danym momencie. Celem uczestniczenia w większości szkoleń jest podniesienie skuteczności działania. Tylko wtedy osiągniesz ten cel, a pieniądze wydane na szkolenie się zwrócą, gdy będziesz do szkolenia dobrze przygotowana.

Co więc należy zrobić ?
 
1. Zapoznaj się dokładnie z programem szkolenia
Przestudjuj program szkolenia jeżeli nie zrobiłaś lub nie mogłaś zrobić tego przed jego wyborem /często to przełożony lub dział HR decyduje za nas na jakie szkolenie mamy pójść/. Zastanów się czego chcesz się dowiedzieć w zakresie omawianych obszarów, co jest Ci niezbędne do lepszego wykonywania Twoich codziennych obowiązków ? 

2. Przyjmij postawę ucznia « wiem, że nic nie wiem »
Po dotarciu na szkolenie zapomnij co do tej pory już wiesz i umiesz, przyjęcie postawy ucznia upraszcza relacje z innymi. Możesz zadać każde pytanie, nawet to, które wydaje Ci się banalne. Szkolenie jest po to, aby uzyskać również odpowiedź na te pytania.

3. Bierz aktywny udział w szkoleniu
Uczestniczenie w szkoleniu pozwala również na zapoznanie się z problemami i metodami pracy innych osób. Dzięki takiej wymianie doświadczeń można wdrożyć do swojej pracy rozwiązania, które z powodzeniem stosują już inni uczestnicy szkolenia lub/i dostosować je do własnych potrzeb, specyfiki Twojego stanowiska i firmy, w której pracujesz. Dlatego zabieraj głos w dyskusjach, zadawaj pytania prowadzącemu, dziel się własnym doświadczeniem z innymi – Ty pomożesz komuś, ktoś pomoże Tobie.

4. Jeśli chcesz się więcej nauczyć - myśl
Mimo, że na szkoleniu jest trener, u którego należy szukać odpowiedzi na pytania, nie zwalnia Cię to z uruchomienia własnego myślenia. Jeżeli z czymś, co mówi trener, nie zgadzasz się lub sprawdziłaś, że proponowane przez niego rozwiązania nie działają - powiedz to głośno. Dajesz dzięki temu pole do dyskusji i być może do opracowania nowych, skuteczniejszych rozwiązań.

5. Słuchaj i notuj
Nie zawsze dostaniesz materiały szkoleniowe, jeżeli takie dostaniesz to nie wszystko, co usłyszałaś na szkoleniu będzie w nich zawarte. Słuchaj i obserwuj, ważne informację notuj. Jeżeli nie zdążysz czegoś zanotować poproś o powtórzenie.
 
6. Sprawdź skuteczność szkolenia
Sprawdź pod koniec szkolenia czy na wszystkie pytania, z którymi przyjechałaś, otrzymałaś odpowiedź. Po szkoleniu odpowiedz sobie: Czy dowiedziałam się i nauczyłam czegoś nowego? Czy będę mogła to wykorzystać w mojej obecnej pracy ? 

7. Ustal co dalej
Porozmawiaj ze swoim przełożonym. Zastanówcie się wspólnie w jakich obszarach jeszcze powinnaś podnieśc swoje kwalifikacje. Porozmawiaj z pracownikiem działu HR, a także z trenerem firmy szkoleniowej. Zaplanuj ścieżkę własnego rozwoju. 
 
Autor:
Agnieszka Korach