fbpx Jak się nie dać zwolnić? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Jak się nie dać zwolnić?

Czas czytania
2min.
Przeczytałeś już

Jak się nie dać zwolnić?

 
W czasach trudnego rynku pracy coraz więcej osób czuje się niepewnie w swojej sytuacji zawodowej. Jak możesz lepiej zarządzać swoją karierą, tak, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nie zostaniesz zwolniona?
 
Zalecam ci sposób propagowany przez Sherri Thomas, autorkę książki "Career Smart - 5 Steps to a Powerful Personal Brand", międzynarodowego mówcę i coacha kariery z USA. Jej odpowiedź to „przyczepność”.
 
„Przyczepność” to cecha produktu, dzięki której stale go kupujesz i chcesz go mieć ciągle w zasięgu ręki. Na taki produkt jest duży popyt, a im bardziej „przyczepny”, tym szybciej znika z półek sklepowych.
 
Podobna idea może być użyta w kontekście zarządzania twoją karierą. „Przyczepni” pracownicy są rzadziej zwalniani, szybciej podnoszą się z niepowodzeń i częściej korzystają z możliwości zawodowych, o której pozostali „nieprzyczepni” nawet nie wiedzą.
 
Poniżej cztery strategie „przyczepności”, które znacząco zwiększą twoje prawdopodobieństwo utrzymania pracy i pomogą ci nie dać się zwolnić.

1. Znaj się na różnych rzeczach.  Jednym ze sposobów na bycie „przyczepnym” jest pokazanie, że znasz się na kilku kluczowych obszarach ważnych dla firmy. Dzięki temu w razie potrzeby będziesz mogła przemieszczać się bez szwanku od jednego projektu do drugiego. To doskonała strategia podczas burzliwych czasów, gdy firmy tną zasoby.
 
Dlatego zadbaj o to, by kluczowe osoby w twojej firmie wiedziały o tym, że masz umiejętności z różnych obszarów, pomoże ci to w krytycznej sytuacji i zwiększy przewagę nad innymi.
 
2. Znajdź niszę dla siebie.  Oprócz bycia osobą, która może robić wiele rzeczy, warto, abyś się wypozycjonowała na eksperta lub osobę, “do której się idzie” w co najmniej jednym wyspecjalizowanym obszarze. W ten sposób możesz się stać bezcenna dla organizacji.
 
Weź na warsztat jedną ze swoich silnych stron lub obszarów zainteresowania i naucz się na ten temat wszystkiego, co możesz, z książek, ze szkoleń i od mentorów. Kiedy staniesz się źródłem informacji i będziesz bezinteresownie dzielić się swoją wiedzą z innymi, nie tylko pomożesz swojemu zespołowi rozwijać się i iść do przodu, lecz także staniesz się „przyczepna” i niezastąpiona dla organizacji.

3. Bądź zasobem dla innych.  Buduj i pielęgnuj zawodową sieć kontaktów. Ludzie są ważnym elementem zarządzania twoją karierą. Mogą cię polecać lub przedstawić innym, którzy potencjalnie mogą cię zatrudnić. Ważne jest, aby dbać o relacje, zanim poprosisz o coś dla siebie, na przykład rekomendację, referencje czy przedstawienie komuś.

Zawodowcy naturalnie garną się ku tym, którzy są dobrze poinformowani i mają dobre kontakty. Upewnij się, że informujesz osoby należące do twojej sieci kontaktów o wydarzeniach, okazjach zawodowych i wiadomościach, które mogą ich zainteresować. Bądź z nimi w stałym kontakcie.
 
4. Bądź entuzjastą swojej pracy!  „Przyczepni” ludzie lubią swoją pracę i lubią dzielić się informacjami. Jeżeli będziesz mieć dobre podejście do pracy i do ludzi, poczucie humoru i silną chęć działania, inni będą chcieli być wokół ciebie.
 
Pamiętaj też o ważnej rzeczy: pewność siebie jest koniecznością, ale arogancja to gwóźdź do trumny.
 
 
Autor:
Beata Rzepka