fbpx Jak skutecznie poszukiwać zatrudnienia (3) - list motywacyjny | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Jak skutecznie poszukiwać zatrudnienia (3) - list motywacyjny

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Jak skutecznie poszukiwać zatrudnienia (3) - list motywacyjny


List motywacyjny ma zdecydowanie prostszą konstrukcję niż CV. Jego głównym celem jest zaprezentowanie czytelnikowi naszych umiejętności tworzenia krótkiego tekstu, w którym zawarte są najważniejsze elementy wpływające na atrakcyjność kandydatury. Najważniejsze zasady CV (przejrzystość, ogólnikowość, umiar) mają także i tu zastosowanie, choć możemy je nieco poluzować.
 
Ciężko zastosować wypunktowaną przejrzystość CV w ciągłym tekście, dlatego stosujemy akapity. Ich zadaniem jest oddzielić obszary informacyjne i tak, wstęp to ogólna prezentacja naszej osoby oraz powodów aplikowania, rozwinięcie (1-2 akapity) stanowi gwóźdź i prezentuje nasze osiągnięcia i kluczowe umiejętności, zakończenie zaś powinniśmy ograniczyć do ogólnej zachęty kontaktu z nami. Ogólnikowość nie pozwoli nam jednak efektywnie przedstawić osiągnięć, dlatego pozwolić sobie możemy na nieco głębszą analizę i studium przypadku (np. „osiągnięte założenia dla działu sprzedaży w roku 2008 osiągnąłem z ponad 15% nadwyżką dzięki indywidualnym negocjacjom nowych warunków ze stałymi klientami”). Pamiętajmy jednak o umiarze. Nic tak nie drażni czytelnika jak zmasowany „atak” danymi, na które w CV zabrakło miejsca.
 
W liście motywacyjnym powinniśmy także umieścić podstawowe dane kontaktowe oraz (co jednak nie jest zawsze stosowane) datę stworzenia dokumentu u góry strony. Jedna strona także powinna w zupełności wystarczyć dla dobrej autoprezentacji.
 
UWAGA: Rekruter zagłębi się w lekturę listu motywacyjnego tylko, jeśli CV było interesujące. Nasz opisowy dokument stanowi dopełnienie CV i razem z nim stanowi pełną aplikację.
 
UWAŻAJMY NA…
 
1.       List motywacyjny, o ile nie tworzymy go każdorazowo aplikując na dane stanowisko, powinien mieć kilka wersji tak, aby odpowiednio uwypuklać nasze umiejętności menadżerskie, eksperckie, wiedzę specjalistyczną, niespotykaną motywację. Wersje stosujemy stosownie do stanowiska, na które aplikujemy.
 
2.       List motywacyjny musi posiadać nazwę stanowiska i numer referencyjny zawarty w ogłoszeniu tak, aby pracodawca mógł w nawale aplikacji przyporządkować nas do odpowiedniego procesu rekrutacyjnego. Jeżeli przesyłamy aplikację spontaniczną ograniczamy się do sugerowanych stanowisk, które chcielibyśmy objąć.
 
3.       Nigdy nie przekraczamy jednej strony formatu A4 jeżeli chodzi o objętość listu motywacyjnego.
 
4.       Odpowiednie rozplanowanie treści CV oraz uwydatnienie nagłówków i tytułów sekcji wzmacnia wizualnie pozytywny odbiór dokumentu.
 
5.       Odwrotna chronologia zatrudnienia, ukończonych szkół i kursów to podstawa budowy CV!
 
6.       Pomijamy trzeciorzędne osiągnięcia, nie mające związku ze stanowiskiem na które aplikujemy, poza opisanymi wcześniej wyjątkami.
 
7.       Pamiętajmy, że przy dużej konkurencji nasze pozazawodowe aktywności mogę być bardzo ważne (wolontariat, stowarzyszenia, zainteresowania).
 
8.       Przejrzystość, ogół i umiar!
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Autor:
Bartosz Kozłowski