fbpx Jet Lag – nieuchronna przypadłość, czy relikt przeszłości? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Jet Lag – nieuchronna przypadłość, czy relikt przeszłości?

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Jet Lag – nieuchronna przypadłość, czy relikt przeszłości?

 

Niemal każdy pasażer lotu długodystansowego odczuwa bardziej lub mniej skutki  zespołu nagłej zmiany strefy czasowej – jet lag, objawiającego się kłopotami z koncentracją, bólem głowy, zanikiem apetytu, sennością oraz zaburzeniami snu. W zależności od organizmu symptomy mogą się utrzymywać nawet do kilku dni, a po zaaklimatyzowaniu się samoczynnie mijają. Wszystkie wymienione objawy lub niektóre z nich występują, ponieważ zakłócony zostaje rytm naszego zegara biologicznego w skutek szybkiej zmiany kilku stref czasowych. 

Większość osób najsilniej odczuwa jet leg podróżując z zachodu na wschód np. z Ameryki do Europy lub z Europy do Azji, choć są osoby, które czują największy dyskomfort po odbyciu długiej podróży w kierunku odwrotnym. Badania pokazują, że wiek pasażera ma wpływ na intensywność odczuwania negatywnych skutków jet lag – najgorzej znoszą zespół nagłej zmiany strefy czasowej pasażerowie po pięćdziesiątce. Od kilkudziesięciu lat ludzkość opanowała i rozpowszechniła na szeroką skalę loty międzykontynentalne, lecz wciąż nie może poradzić sobie z jet lag. Dostępne leki, czy specyfiki homeopatyczne są albo mało skuteczne lub ich pozytywny wpływ nie jest udowodniony. Wkrótce może się to zmienić.

Relatywnie mała, powstała niespełna siedem lat temu firma farmaceutyczna Vanda Pharmaceuticals wyprodukowała lek o nazwie Tasimelteon –  który reguluje nasz zegar biologiczny pomagając dostosować go zmian stref czasowych. Farmaceutyk pozytywnie przeszedł kila faz testów i  może trafić do sprzedaży w drugiej połowie 2011 r.,  pomagając  milionom ludzi borykającym się z jet leg.

Kilka nie-farmakologicznych sposobów na łagodzenie skutków jet lag:

  • odpowiednio przygotuj się przed podróżą (ćwiczenia fizyczne i  wypoczynek)
  • pij dużą  ilość niegazowanej wody mineralnej podczas podróży samolotem (pow. 2 l)
  • nie spożywaj napoi kofeinowych oraz alkoholowych podczas podróży
  • ogranicz lub wyeliminuj słodycze, chipsy i  inne niezdrowe przekąski
  • podróżując  na zachód nie zasypiaj w samolocie, podróżują na wschód staraj się zasnąć

Więcej wskazówek (uważam niektóre za bardzo wartościowe) jak radzić sobie z jet lag opublikowała na swojej stronie Lufthansa.

jakub-puchajda.pl

Autor:
Jakub Puchajda