fbpx Makijaż a kształt twarzy | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Makijaż a kształt twarzy

Czas czytania
2min.
Przeczytałeś już

Makijaż a kształt twarzy

Każdy kształt twarzy można sprowadzić do figury geometrycznej. Najbardziej pożądanym jest owal i do niego dąży się w modelowaniu rysów.

Wyróżniamy sześć podstawowych kształtów:
  • Twarz okrągła: to twarz, która ma taką samą szerokość, jak długość. Cechuje ją niskie czoło, zaokrąglona broda, wydatne policzki.
  • Twarz trójkątna: twarz trójkątną, przypominającą w kształcie serce, cechuje szerokie czoło, wąska broda w szpic, i szeroko rozstawione kości policzkowe.
  • Twarz podłużna: twarz jest dłuższa niż szersza. Szerokość czoła i żuchwy jest podobna.
  • Twarz prostokątna: to twarz podłużna, z mocno uwydatnionymi kośćmi żuchwy.
  • Twarz trapezowa: kształt tej twarzy cechuje wąskie czoło i szeroko rozstawione kości żuchwy. To odwrócony trójkąt, przypomina gruszkę.
     
  • Twarz kwadratowa: to twarz, której długość równa jest szerokości. Najczęściej wyróżniają ją również wystające kości żuchwy.
Najłatwiej ustalić kształt twarzy spinając włosy z tyłu, na gładko. Możesz, patrząc w lustro, spróbować zrobić jej obrys (np szminką na powierzchni lustra), później zastanów się, do jakiego kształtu jest jej najbliżej. Niektóre twarze bez problemu jesteśmy w stanie zdefiniować, inne wymagają głębszej obserwacji.
Ogólnie przyjmuje się, że owal jest definicją idealnej twarzy. To dlatego, że twarz owalna jest symetryczna i proporcjonalna. Jeśli Twoja odbiega od tego kształtu postaram się pomóc Ci wyjaśnić, jak należy ją malować, aby dobrze wyglądała.
W makijażu, który służy korekcie rysów wykorzystuje się technikę światło-cienia, która pozwala na optyczne zmniejszenie obszarów ciemnych i powiększenie/uwypuklenie obszarów o kolorze jasnym.
 
Aby wymodelować twarz potrzebujemy kilka niezbędnych kosmetyków:
  • puder ciemniejszy od naszej naturalnej karnacji (np bronzer czy puder sypki)
  • puder jaśniejszy o ton (lub dobrany idealnie, np podkład, którego używasz na co dzień)
  • róż do policzków 
Twarz okrągła:
Ciemny podkład nakładamy po obydwu stronach czoła oraz żuchwy, aż do linii ucha. Tym zabiegiem optycznie zwężamy całą twarz. Centralną część twarzy malujemy podkładem jaśniejszym. Róż nakładamy na wystające kości policzkowe.


Twarz trójkątna:
Ciemniejszy podkład nakładamy na wystające części w celu złagodzenia rysów, więc malujemy nim boki czoła oraz brodę. Jasny podkład kładziemy na dolną część policzków, tuż pod kościami policzkowymi. Róż płasko na kości policzkowe, rozprowadzamy w stronę włosów.


Twarz podłużna:
Ciemniejszy podkład nakładamy na całą linię czoła, tuż pod linią włosów oraz na linię brody. Akcentujemy także górną część żuchwy. Jaśniejszy kładziemy na tuż pod oczami i na łuki brwiowe. Różem malujemy niskie części policzków, rozcierając go w stronę szyi.

 
Twarz prostokątna:
Ciemniejszy podkład nakładamy po obu stronach czoła oraz na wystające kości żuchwy. Jaśniejszy na skronie, nad kościami policzkowymi oraz na brodę.
Róż kładziemy na kości policzkowe.
 

Twarz trapezowa:

Ciemniejszym podkładem malujemy kości żuchwy oraz szyję, jasnym obie strony czoła, nos i policzki. Różem malujemy wysokie części policzków.




Twarz kwadratowa:
Ciemny podkład nakładamy po obydwu stronach czoła oraz żuchwy, jasny na brodę, policzki oraz nos. Róż nakładamy na kości policzkowe.
 
Oczywiście obrazki są przerysowane, nie chodzi o to, aby wyglądać jak w barwach wojennych. Linie między nałożonymi kosmetykami muszą być subtelne, wyglądać naturalnie. Odrobina ćwiczeń i makijaż korekcyjny stanie się nawykiem.
Autor:
Joanna Brodzik