fbpx Moc wody | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Moc wody

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Moc wody

 
Kosmetyki których używamy zawierają od kilku do kilkudziesięciu procent wody (wyjątkiem są mleczka i toniki w których woda stanowi nawet do 95%). Jako surowiec kosmetyczny musi spełniać odpowiednie kryteria – jest to warunek stworzenia dobrego kosmetyku. Dlatego do produkcji kosmetyków wymagana jest woda nie tylko zdrowa i czysta, ale i o odpowiednich parametrach.
 
Ochronny płaszcz skóry

Woda (obok tkanki kostnej, mięśniowej i tłuszczowej) jest podstawowym składnikiem naszego ciała. Stanowi ona od 50 do 60% wagi ciała. Również skóra, która jest magazynem wilgoci dla innych narządów, zawiera znaczne ilości wody. Najwięcej jest jej w skórze właściwej, bo 70-80%, a najmniej w warstwie rogowej naskórka: od 10 do 13%.
Mylne jest przekonanie, iż woda w naskórku pochodzi ze środowiska (otoczenia) - gdyby tak było, to skóra prawdopodobnie puchłaby podczas kąpieli czy innych zabiegów „wododajnych”. Faktem jest natomiast, że woda ta pochodzi ze skóry właściwej.

Bardzo istotne jest zapobieganie „uciekaniu” wody ze skóry (a tym samym wysuszaniu jej).

Płaszcz ochronny (tzw. ochronny płaszcz hydrolipidowy) który działa właśnie w ten sposób, złożony jest z :
  • substancji higroskopijnych (zatrzymują i przyciągają wodę), znajdujących się na powierzchni naskórka i wewnątrz jego warstwy rogowej;
  • substancji tłuszczowej (w formie cienkiej warstwy – na powierzchni skóry i lipidowego cementu międzykomórkowego - wewnątrz naskórka).
Czynnikami powodującymi uszkodzenie (wysychanie) tego płaszcza są m.in.: słońce, woda, zanieczyszczone powietrze, detergenty i dym papierosowy. W naturalny sposób (związany z wiekiem) wysycha u osób starszych.

Płaszcz ochronny można wspomagać poprzez stosowanie kosmetyków działających kompleksowo (a więc wpływających jednocześnie na wszystkie naturalne czynniki chroniące skórę przed utratą wilgoci), odpowiednio dobranych, pod kątem właściwych formuł nawilżających.
 
Wśród najważniejszych substancji czynnie wpływających na zatrzymanie wody w skórze należy wymienić:
  • glikole, węglowodany, glicerynę, odtworzony Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF) i poszczególne jego składniki: mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy; hydrolizaty białek (kolagenu i elastyny); tworzą one zewnętrzną warstwę okluzyjną (rozpuszczalną w wodzie);
  • kwas hialuronowy
  • wazelina, parafina, skwaleny, woski, lanolina, alkohole tłuszczowe, oleje roślinne - budują film lipidowy na powierzchni naskórka
  • ceramidy i kwasy tłuszczowe - wnikają w warstwę międzykomórkową lipidów
Większość kosmetyków nawilżających zabezpiecza skórę przed utratą wody na około 12 godzin.
 
Autor:
Iwona Jakubiak