fbpx Najciekawsze benefity na świecie | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Najciekawsze benefity na świecie

Czas czytania
3min.
Przeczytałeś już

Najciekawsze benefity na świecie

Urlop złamanego serca, urlopy na odnowę biologiczną, wolne na rozwijanie swojego biznesu, wsparcie w walce z nadwagą, agregaty prądotwórcze – ile krajów, tyle ciekawych benefitów. Jakimi świadczeniami kuszą pracowników pracodawcy z różnych krajów? Jakie benefity są najpopularniejsze? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w specjalnym dodatku miesięcznika Benefit – Benefity na świecie.

Rynek dodatkowych świadczeń pozapłacowych dynamicznie się rozwija, a liczba świadczeń oferowanych w firmach rośnie i staje się coraz bardziej różnorodna. Benefity pracownicze są dziś ważnym elementem systemów wynagradzania przynosząc korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jeszcze do niedawna  pracodawcy proponowali podwładnym takie motywatory jak m.in. dofinansowanie wypoczynku czy paczki świąteczne. Dziś, jak wynika z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 roku”, w Polsce do najpopularniejszych świadczeń należą pakiety podstawowej opieki medycznej (61 proc.), dodatkowe zajęcia sportowe (46 proc.), telefon służbowy do użytku prywatnego (42 proc.) oraz szkolenia i kursy zawodowe (40 proc.).

A jak wygląda kwestia świadczeń pozapłacowych na świecie? Benefity oferowane przez pracodawców różnią się w poszczególnych krajach. Wynika to z tego, że niektóre usługi, takie jak np. świadczenia zdrowotne, emerytury i ubezpieczenia, są zapewniane przez państwowe programy socjalne. W takiej sytuacji na wartości zyskują te świadczenia, które nie są zapewniane wszystkim.

Opieka zdrowotna najpopularniejsza

Z badania Metlife: Study of International Employee Benefit Trend 2011 wynika, że największą popularnością w większości krajów cieszą się ubezpieczenia zdrowotne: od ogólnych świadczeń w tym zakresie po usługi poszerzone, takie jak ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób lub ubezpieczenie stomatologiczne. Na przykład w Brazylii trzy najpopularniejsze benefity zaliczają się do kategorii świadczeń zdrowotnych. Aż 84 proc. pracowników uznało, że ubezpieczenie zdrowotne jest dla nich najważniejsze. Brazylijscy pracownicy byli też zainteresowani ubezpieczeniami stomatologicznymi.

Podobnie w Meksyku - aż 65 proc. meksykańskich pracowników uznaje ubezpieczenie zdrowotne za bardzo ważne. Ponadto wśród pracodawców, którzy mieli w swojej ofercie świadczenia pozapłacowe, ponad połowa benefitów (61 proc.) dotyczyła opieki stomatologicznej. W Meksyku, gdzie wskaźnik otyłości jest wysoki, istotną rolę odgrywa wsparcie pracodawców w walce z nadwagą. Niemal jedna trzecia świadczeń odnosiła się do programów odchudzających.

Nietypowe benefity

Benefity pracownicze kojarzą się głównie ze świadczeniami związanymi z ochroną zdrowia, sportem i różnymi formami ubezpieczenia. Jednak w niektórych częściach świata pracodawcy starają się wspierać lokalne tradycje i podwyższać standard życia za pomocą nietypowych – z naszego punktu widzenia – benefitów.

W Australii popularne jest oferowanie pracownikom, którzy mają długi staż pracy, specjalnych nagród. Wiele firm przyznaje pracownikom dodatkowy, 13-tygodniowy płatny urlop, po przepracowaniu 15 lat w jednym miejscu. Z kolei w Wielkiej Brytanii coraz popularniejsze stają się płatne urlopy na odnowę biologiczną. Może to być zarówno wizyta u fryzjera, jak i operacja w gabinecie chirurgii plastycznej. Taki rodzaj urlopu jest już znany w Anglii pod nazwą „Botox Leave”. Taka forma wsparcia nie tylko pomaga pracownikom w uzyskaniu lepszego samopoczucia, ale także sprawia, że pracownik, występujący w imieniu firmy, lepiej się prezentuje

We Francji pracownicy, którzy przepracowali minimum 24 miesiące w przedsiębiorstwie, mogą wziąć 12-miesięczny bezpłatny urlop na rozpoczęcie własnego biznesu. Przez rok firma ma obowiązek przyjąć z powrotem taką osobę, jeśli nie udało się jej rozwinąć własnej działalności. Pracownik powracający na etat ma prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak przed urlopem biznesowym i do tego samego lub równorzędnego stanowiska.

Także w Japonii można liczyć na nietypowe świadczenie, jakim jest „urlop złamanego serca” przeznaczony głównie dla kobiet, które po zawodzie miłosnym potrzebują czasu, aby się „wypłakać” i dojść do równowagi psychicznej. Innym nietypowym świadczeniem oferowanym przez japońskie firmy jest wsparcie rodziny po śmierci pracownika. Pozafinansowe benefity, mające na celu podniesienie jakości życia, są wysoko cenione również w Afryce. W Nigerii pracownikom oferuje się domowe agregaty prądotwórcze zapewniające domownikom energię elektryczną. Świadczenie obejmuje również koszty konserwacji takiego urządzenia.

Specjalny dodatek „Benefity na świecie”

W specjalnym dodatku „Benefity na świecie”  do miesięcznika Benefit dostępne są informacje na temat tego, jak w innych krajach uregulowane są sprawy świadczeń pozapłacowych oraz benefity. Autorzy przyjrzeli się m.in. takim rynkom jak: Francja, Niemcy, Hiszpania, USA czy Japonia.

Dodatek można pobrać tutaj: http://www.benefitynaswiecie.pl/

O Benefit Systems

Benefit Systems stoi na czele Grupy Kapitałowej, w skład której wchodzą podmioty działające na rynku pozapłacowych świadczeń pracowniczych oraz rynku fitness. Grupa Benefit Systems, zgodnie ze swoją misją, wspiera ludzi i organizacje w rozwoju, osiąganiu równowagi oraz budowaniu zaangażowania. Wykorzystując trend wzrostowy rynku przemysłu czasu wolnego, tworzy i rozwija portfel innowacyjnych oraz kompleksowych rozwiązań pozwalających na skuteczne i elastyczne motywowanie pracowników, a także wspieranie ich w osiąganiu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W ofercie Grupy można znaleźć produkty z zakresu sportu i rekreacji (MultiSport, FitProfit), kultury i rozrywki (MultiBilet, MultiTeatr), żywienia (BenefitLunch), turystyki (MultiWypoczynek), szytych na miarę programów kafeteryjnych (MultiKafeteria, MyBenefit), jak również program motywacyjny MultiBenefit. Od kwietnia 2011 roku akcje Benefit Systems są notowane na parkiecie głównym warszawskiej GPW. Do grupy klientów Benefit Systems należy obecnie ponad 7 000 firm i instytucji zatrudniających ponad 2 mln pracowników, natomiast z samych produktów sportowych korzysta już ponad 500 tysięcy użytkowników, do dyspozycji których jest niemal 4 000 obiektów sportowo-rekreacyjnych w blisko 600 miastach Polski.