fbpx Po co nam asertywność? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Po co nam asertywność?

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Po co nam asertywność?

 
Asertywność to przede wszystkim umiejętność, której można się nauczyć. W praktyce oznacza to, że potrafimy wyrażać swoje zdanie, uczucia, krytykę, zakłopotanie nie naruszając granic drugiej osoby. Oznacza to także, że w swoim zachowaniu nie jesteśmy agresywni.
 

Asertywność ma związek z poczuciem własnej wartości oraz z szacunkiem do samego siebie. To co odzwierciedla ten szacunek to treść monologu wewnętrznego, czyli słowa, które kierujemy do siebie samych. Warto zwrócić uwagę na słowa, jakie kierujemy do siebie. Oto przykłady:
  • jestem cudowna
  • powinnam być we wszystkim najlepsza
  • muszę mieć same piątki
  • jestem beznadziejna
To, co mówimy do siebie, ma ogromne znaczenie dla nas samych, wpływa na nasze zachowanie jako samospełniająca się przepowiednia. Jeśli jesteśmy przekonani, że nic nam w życiu nie wychodzi to z pewnością poniesiemy porażkę. Dlatego warto baczniej przyjrzeć się naszemu monologowi, aby stał się bardziej świadomy i stał się naszym sprzymierzeńcem.
 
Herbert Fensterheim, jeden z twórców asertywności zwraca szczególną uwagę na obronę własnego terytorium.
Jednym z nich jest „Prawo do bycia sobą”, czyli możliwość zarządzania własnym czasem, sprawami osobistymi tak jak dla mnie jest to użyteczne. Kolejne prawo według twórcy to „Mam swoje terytorium” co oznacza, że każdy z nas posiada swoje terytorium psychologiczne - są to nasze myśli, uczucia, przekonania, które są zależne tylko od nas. W asertywności „Mogę wyrażać siebie”, swoje uczucia, potrzeby, poza tym „mam także swoje prawa”, które służą temu, jak chce być traktowany.
Asertywność jest nam potrzebna ponieważ jeśli my sami nie nauczymy się stawiać granic - inni określą ją za nas.
 
Prawa człowieka według Herberta Fentsterheima
 
  1. Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć – tak długo, dopóki nie ranisz innych.
  2. Masz prawo do wyrażania siebie - nawet jeśli rani to kogoś innego – dopóki twoje intencje nie są agresywne.
  3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb – dopóki uznajesz, że oni mają prawo odmówić.
  4. Są sytuacje, w których kwestia praw poszczególnych osób nie jest jasna. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sytuacji z drugą osobą.
  5. Masz prawo do korzystania ze swoich praw.

 

Autor:
Dorota Trecek