fbpx Podróżuj samolotem zdrowo | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Podróżuj samolotem zdrowo

Czas czytania
2min.
Przeczytałeś już

Podróżuj samolotem zdrowo

Loty samolotem, zarówno te długie jak i te krótsze, mogą mieć spory wpływ na nasze samopoczucie, a u osób często podróżujących – nawet na ich zdrowie! Bezruch, niska wilgotność powietrza, niezdrowa żywność, zmiana stref czasowych oraz niskie ciśnienie w samolocie negatywnie oddziaływują na nasz organizm.
Przestrzegając paru wskazówek możemy sprawić, że nawet po locie transatlantyckim będziemy gotowi do pracy, a czas spędzony w samolocie wykorzystamy na chwilę relaksu.
Przed lotem
Warto przygotować się do każdej podróży lotniczej starannie przygotowując się wczesniej. Wygodne ubranie i buty to podstawa. Zmieniając strefy klimatyczne warto pomyśleć o warstwowym ubiorze, który możemy szybko dopasować do panujących warunków pogodowych. Woda w spray'u doskonale nawilży twarz wysuszoną przez pokładową klimatyzację.
Jeśli lot jest krótki lepiej spożyć lekki posiłek przed, niż w trakcie lotu pamiętając, by do posiłku nie spożywać napojów gazowanych (powodują wzdęcia) oraz ograniczyć do minimum picie kawy (odwadnia). Alternatywą dla posiłku podawanego w samolocie mogą być własne batoniki białkowe, niesolone orzechy, czy suszone owoce.
Podróż możemy wykorzystać na chwilę relaksu, czytając zaległą książkę, gazetę, słuchając muzyki lub oglądając interesujący film – warto więc pamiętać o zabraniu odpowiednich materiałów. Z uwagi na fakt, że wnętrze samolotu nie jest idealnym miejscem do pracy (mózg nie pracuje najlepiej, mogą wystąpić problemy z koncentracją), zaległy raport lepiej jest napisać przed lub po podróży.
Ćwiczenia fizyczne przed długim lotem pozwolą łatwiej zasnąć w samolocie. Spacer po lotnisku przed samym lotem to doskonały początek podróży - poprawi krążenie oraz samopoczucie podczas lotu.
W trakcie lotu
Pij duże ilości niegazowanej wody, żeby zapobiec odwodnieniu organizmu. Wewnątrz powietrze jest bardzo suche (wilgotność ok. 10- 20%), a także niskie ciśnienie wymagają spożywania większej ilości płynów, niż np. w warunkach biurowych. Dobrze więc jest mieć przy sobie swoją własną butelkę niegazowanej wody. Kawa, mimo, że może pomóc w walce z jet lag – Zespół nagłej zmiany strefy czasowe - to zespół objawów pojawiający się w trakcie podróży w kierunku równoleżnikowym (wschód-zachód) związany ze zmianą strefy czasowej. - wg wikipedia.org, nie jest najlepszą opcją podczas lotu, z uwagi na to, że odwadnia. Lekka zielona herbata może być alternatywą kawy, nie tylko w samolocie. Spożywanie nawet stosunkowo małej ilości alkoholu, nie jest wskazane. Z powodu niskiego ciśnienia niektóre osoby odczuwają wzmożone działanie alkoholu na pokładzie samolotu. Jeśli jednak nie możesz wytrzymać bez drinka lub dwóch, nie żałuj sobie kilku solidnych łyków wody pomiędzy nimi. Najlepiej ograniczyć spożywanie jedzenia serwowanego w samolotach pasażerskich, gdyż posiłki są mało odżywcze i zawierają zbyt dużo soli, cukru oraz tłuszczu. Pomijając aspekty smakowe.
Nawet kilkugodzinny bezruch może mieć niekorzystny wpływ na nasz układ krwionośny. Warto więc pamiętać o "rozprostowaniu kości" od czasu do czasu lub o dodatkowym spacerze np. do toalety. Niektórzy idą krok dalej, wykonując - serię przysiadów w tyle samolotu. Głębszy oddech także poprawi nasze krążenie. Należy pamiętać o ruchu przy lotach kilkunastogodzinnych, a szczególnie gdy korzystamy z klasy ekonomicznej.             
Autor:
Jakub Puchajda