fbpx Portale społecznościowe – jak mogą pomóc w znalezieniu pracy? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Portale społecznościowe – jak mogą pomóc w znalezieniu pracy?

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Portale społecznościowe – jak mogą pomóc w znalezieniu pracy?

Żyjemy w dobie Internetu i trudno wyobrazić sobie nie wykorzystując jego możliwości również w poszukiwaniu zatrudnienia. Niektórzy mówią, że jeżeli nie ma cię w Internecie, to cię w ogóle nie ma. Stwierdzenie brutalne, jednak jest w nim sporo prawdy, szczególnie jeżeli chodzi o nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, budowanie sieci kontaktów. A jak wiadomo najskuteczniejsza metoda poszukiwania pracy, to właśnie bezpośredni kontakt z firmami i ich pracownikami.
Podstawowa wiedza w zakresie znajomości rynku pracy to świadomość istnienia ukrytego i jawnego rynku pracy, z czego ten pierwszy stanowi do 80% wszystkich ofert. To oznacza, że wielu pracodawców poszukuje swoich pracowników przez wcześniej nawiązane kontakty lub wyszukuje ich np. w Internecie nie inwestując w kosztowne ogłoszenia.
Jeżeli już wiesz, że firma lub agencja rekrutacyjna szuka pracownika "po cichu", zrób wszystko, by miała szansę Cię znaleźć. Najprościej będzie umieścić swój profil na portalu społecznościowym. Tam codziennie rekruterzy wyszukują kandydatów, których kompetencje odpowiadają ich potrzebom. Dzięki temu można też łatwo nawiązać kontakt z osobami z działów HR i napisać do nich. Poza poszukiwaniem pracy, można dzięki swojej aktywności w sieci, rozwijać także zainteresowania, biorąc udział w forach, wymieniając się z innymi doświadczeniami i wiedzą.
Aby profil na portalach przyniósł pożądany efekt:
  • Wypełnij swój profil w 100%! Najczęściej funkcjonuje on w formie chronologicznego CV, które zawiera takie elementy jak doświadczenie, wykształcenie, dodatkowe umiejętności. To pierwszy etap selekcji kandydata. Musisz więc przekonać, że jesteś właściwym kandydatem.
  • Zaznaczyć ikonę "szukam pracy" lub dołącz do grup związanych z poszukiwaniem danego stanowiska. Dla rekruterów to informacja, że możesz zacząć pracę od zaraz, a to często bardzo istotna informacja. Do tych osób dzwoni się w pierwszej kolejności.
  • Bądź aktywny! Rekruterowi lista twoich kontaktów oraz wypowiedzi w grupach powiedzą więcej niż wrażenie, że jedynym twoim znajomym jest Pomoc Portalu. Dodatkowo ujawnisz swoje ciekawe hobby oraz wiedzę na interesujący Cię temat.
  • Zainwestuj w stosowne zdjęcie! Jest ono ważnym elementem weryfikacji kandydata. Pamiętaj, że zdjęcie musi przedstawiać Cię jako profesjonalistę. Badania wskazują, że od kiedy klienci zaczęli umieszczać profesjonalne zdjęcia w portalach, ilość kontaktów i zapytań do nich wzrosła. 

www.doradztwozawodowekinga.republika.pl

 

Autor:
Kinga Kaszuba, doradca kariery zawodowej