fbpx Poszukiwanie pracy | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Poszukiwanie pracy

Czas czytania
3min.
Przeczytałeś już

Poszukiwanie pracy

Każdy z nas przekonał się, z czym wiążę się rozmowa rekrutacyjna. Stres, emocje, obawa czy dobrze wypadnę, no i najważniejsze: czy uda mi się dostać wymarzoną pracę. Rozmowa rekrutacyjna dla pracodawcy jest sprawdzeniem po pierwsze tego, co umieściliśmy w swoim cv. Musimy być świadomi tego, że zostaniemy zapytani o każdą pozycję w cv (miejsca pracy, wykształcenie, a nawet zainteresowania).

Po drugie pracodawca oceni, jakie mamy umiejętności, które są wymagane na ubiegane się przez nas stanowisko. Sprawdzi czy faktycznie chcemy pracować na tym stanowisku czy szukamy pracy na tzw. przeczekanie.

PIERWSZE WRAŻENIE I STRES

Ważne jest pierwsze wrażenie, jakie sprawimy na naszym rozmówcy. Powiedzmy zdecydowanie, ale spokojnie i wesoło „Dzień Dobry” i podajmy dłoń wszystkim osobom, z którymi będziemy rozmawiać. Ta zasada obowiązuje również na koniec rozmowy. Wychodząc, pożegnajmy się nawet z recepcjonistką, mówiąc „Do widzenia”. W ten sposób pozostawimy, dobre wrażenie na wszystkich pracownikach. Również w trakcie rozmowy, starajmy się nie denerwować, mówić spokojnie i odpowiadać na pytania zadawane przez rekrutera. Nie gestykulujmy, bo to nie jest mile widziane i wskazuje, że jesteśmy zestresowani. Obecnie, często pracodawcy poszukują osób, które potrafią pracować pod presją czasu, są odporni na stres i właśnie rozmowa rekrutacyjna sprawdza między innymi, tą cechę. Jeśli jesteśmy osobami, którym trudno opanować stres, to jeszcze przed tym jak wyjdziemy z domu, poćwiczmy sobie lub pobiegajmy. Dobrym sposobem jest również posłuchanie ulubionej piosenki z mp3. Każdy z nas ma jakieś sprawdzone sposoby na rozładowanie stresu, więc warto je sobie przypomnieć przed spotkaniem rekrutacyjnym.
W trakcie rozmowy, możemy się spodziewać wiele pytań od naszego rozmówcy, jednak kandydat ubiegający się o pracę, ma również do tego prawo. To, co ustalimy na rozmowie, będzie miało później swój efekt w pracy. Zatem, jeśli zależy nam np. na wychodzeniu wcześniejszym z pracy 2 razy w tygodniu, bo korzystamy z dodatkowych lekcji języka angielskiego, powiedzmy o tym. Pokażemy w ten sposób pracodawcy, że dbamy o własny rozwój i szanujemy czas pracy.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Bardzo ważny jest wygląd kandydata i na to od razu zwraca uwagę osoba prowadząca spotkanie. Nawet, jeśli na dworze jest 40 stopni, kobiety powinny pamiętać o zakrytych butach i rajstopach. Najlepszym strojem nadal są garsonki dla kobiet i garnitury dla mężczyzn. Jest to standard, który raczej się nie zmieni. Nasz strój powinien być w stonowanych kolorach. Nie musi to być tylko i wyłącznie kolor czarny czy szary. Inne kolory również są dopuszczane, nie rezygnujmy również z naszej indywidualności, ale pamiętajmy, że umiar jest zawsze wskazany. Przed rozmową powinniśmy również zadbać o wygląd naszych włosów i paznokci. Artystyczny nieład na głowie i bród za paznokciami, mogą odstraszyć pracodawcę. Kobiety powinny mieć lekki makijaż, podkreślający jedynie urodę.
Drogie Panie, zapomnijcie o czerwonej szmince i ciemnych kreskach pod oczami.

OSOBOWOŚĆ I TESTY PSYCHOLOGICZNE

Ważna jest także osobowość. Obecnie istnieje trend do sprawdzania stylu zachowania się czy bycia, potencjalnego kandydata, gdyż pracodawcy poszukują osób, które dopasują się do istniejącego już zespołu. Aby to sprawdzić pracodawcy pytają o nasze zainteresowania oraz spędzanie wolnego czasu. Dlatego nie piszmy w naszych cv, że interesuje nas taniec czy żaglowanie, jedynie, dlatego, że panuje teraz na to moda. To, co jest naszym hobby, może stać się atutem i mocnym punktem, który pomoże nam zdobyć wymarzoną pracę.
W niektórych firmach praktykowane jest również stosowanie testów psychologicznych czy kwestionariuszy sporządzonych na własny użytek. Pracodawca ma obowiązek uprzedzić kandydata, że zastosuje takie dodatkowe narzędzie na rozmowie rekrutacyjnej. Szczególnie ważne jest to, jeśli chodzi o wystandaryzowane testy psychologiczne. Poszczególne testy psychologiczne mogą być wykonywane w określonych odstępach czasu, aby uniknąć zafałszowania. Testy psychologiczne mogą być stosowane tylko i wyłącznie przez psychologów. Nie radzę również do zaznaczania takich odpowiedzi, które mogą nam się wydawać, że „tak powinno być”. Testy posiadają skala kłamstwa, które szybko wykryją, że oszukiwaliśmy, chcąc lepiej wypaść.

O CZYM JESZCZE POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ

Kolejną ważnym elementem rekrutacji jest punktualność. Często osoby, które przeprowadziły się do nowego miasta i nie znają go jeszcze dobrze, mają tendencję do spóźniania się. Proponuję, aby dzień przed rozmową pojechać do miejsca, w którym ma się odbyć spotkanie i określić ile czasu nam trzeba, aby dotrzeć na czas. Należy również sprawdzić, jakimi środkami komunikacji dostaniemy się pod wskazane miejsce. Mieszkańcy większych miast, powinni doliczyć sobie dodatkowy czas na ewentualne korki. Powinniśmy mieć również telefon do osoby, z którą mamy spotkanie, bo gdyby wszystkie nasze zabiegi zabezpieczające nas przed spóźnieniem zawiodły, stosownie jest zadzwonić i uprzedzić, że jesteśmy już w drodze, ale spóźnimy się.
Nie zapomnijmy również o wyłączeniu telefonu komórkowego. Natomiast, gdy zadzwoni telefon, to należy niezwłocznie go wyłączyć i przeprosić rozmówcę za tą sytuację.
Jako z ostatnich pytań powinno się pojawić pytanie o wynagrodzenie. Dla każdego jest to drażliwa kwestia, zatem trzeba się dobrze zastanowić jak zadać to pytanie. Kandydat może zapytać o to, jakie wynagrodzenie jest przewidziane w początkowym okresie pracy, a jakie później. Zapytajmy również o możliwości rozwoju.
Pracodawcy zazwyczaj oddzwaniają, informując o dalszym etapie rekrutacji. Niestety zdarza się też dość często, że pracodawca zapomina o tym. Zapytajmy na koniec, czy możemy pozwolić sobie na wykonanie telefonu (i tu najlepiej ustalić z rekruterem, kiedy) w celu uzyskania informacji, czy przeszliśmy do dalszego etapu rekrutacji.
Życzę wszystkim ubiegających się o pracę, owocnych rozmów rekrutacyjnych!

Autor:
Katarzyna Kowalczuk