fbpx Przygotowanie bagażu szefa do wyjazdu służbowego | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Przygotowanie bagażu szefa do wyjazdu służbowego

Czas czytania
4min.
Przeczytałeś już

Przygotowanie bagażu szefa do wyjazdu służbowego

Wybór walizek i toreb podróżnych

Do samolotu

Najlepsze są walizki z solidnymi kółkami i mocną rączką, lekkie, ale sztywne. Najlepiej jeśli wszystkie boki walizki są usztywnione (sam materiał może się łatwiej rozedrzeć) lub gdy cała powłoka walizki wykonana jest z tworzywa sztucznego. Zamki, najczęściej suwaki, powinny być niezawodne i mieć możliwość bezpiecznego zamknięcia (szyfr, kłódeczka). Najlepiej jeśli suwaki są osłonięte, a jeśli nie, to powinny być odpowiednio grube i mocne (metalowe). Należy pamiętać, że ciężar bagażu nie może przekroczyć 20 kg, a w przypadku tanich linii próg ten jest jeszcze niższy. Oprócz dużej walizki trzeba także pomyśleć o bagażu podręcznym, który zabierzemy na pokład samolotu. Najlepiej jeśli jest to niezbyt obszerna, wygodna torba lub niezbyt sztywna walizka, w której zmieścimy rzeczy niezbędne podczas lotu oraz cenne i delikatne, których nie należy powierzać lukom bagażowym samolotu. Dobrze jest jeśli bagaż podręczny ma kilka zewnętrznych kieszeni, w których można schować chusteczki, pojemnik z napojem, książkę itp. Trzeba pamiętać, że bagaż podręczny ma ściśle określone wymiary maksymalne, np. w liniach LOT jest to 115 cm (suma wysokości, szerokości i głębokości). Przed podróżą najlepiej upewnić się, co wolno zabrać na pokład samolotu, ponieważ przy wielu rejsach wprowadzono znaczne ograniczenia.

Do pociągu

Nie jest niezbędna aż tak bardzo solidna walizka, jak do samolotu, ponieważ podróżuje ona zazwyczaj na górnej półce nad siedzeniem. Ważne jest jednak, aby koniecznie miała mocną rączkę i solidne kółka, żeby ułatwić jej transport. Walizkę może z powodzeniem zastąpić solidna torba z usztywnionym dnem, z kółkami i rączką, ale raczej nie należy zabierać takiej torby do pociągu bez rezerwacji miejsc, ze względu na większe ryzyko uszkodzeń, gdyby torba miała stać w korytarzu. Pewne ryzyko może również nieść podróż z taką torbą w drugiej klasie, ze względu na dużo większe zatłoczenie. Dobrze jest, jeśli walizka lub torba ma zewnętrzne kieszenie, unikniemy wówczas konieczności zabierania bagażu podręcznego. Walizka lub torba zabierane do pociągu powinny również posiadać możliwość bezpiecznego zamknięcia (szyfr, kłódeczka). Zaletą podróży pociągiem (dotyczy to głównie pierwszej klasy), jest to, że dłuższe, gniotące się ubrania (garnitury, suknie itp.) możemy zapakować w pokrowiec i powiesić obok siedzenia lub położyć na półce.

Do autobusu

Nnajlepsza jest walizka o konstrukcji równie mocnej jak te przewożone samolotem. W luku bagażowym autobusu nie panują co prawda tak niskie temperatury i nie zdarzają się tak silne przeciążenia jak w samolocie, jednak biorąc pod uwagę stan dróg lepiej być ostrożnym. Oprócz dużej walizki warto zabrać ze sobą do autobusu bagaż podręczny, podobnie jak przy podróży samolotem. Bagaż zabierany do autobusu powinien posiadać możliwość bezpiecznego zamknięcia (kłódeczka, szyfr). Oczywiście kółka i rączka do prowadzenia też będą bardzo przydatne, ponieważ nie zawsze unikniemy pokonywania większych odległości piechotą.

Do samochodu

Lepiej mieszczą się torby niż walizki, ponieważ łatwiej dostosowują się do wymiarów bagażnika. Bagaż zabierany samochodem nie musi aż być tak solidny, jak ten zabierany transportem publicznym, nie musi też posiadać kółek i rączek do prowadzenia, dzięki czemu odzyskujemy nieco miejsca. Problem stanowią ubrania, które nie powinny się pognieść – w takim wypadku możemy zdecydować się na sztywną walizkę lub zapakować je w oddzielny pokrowiec i położyć na wierzchu lub powiesić na wieszaku wewnątrz samochodu.

Przy korzystaniu ze wszystkich środków transportu

Walizka i torba podróżna powinna posiadać na zewnątrz miejsce na plakietkę z danymi kontaktowymi właściciela. Takie dane powinny być również dodatkowo umieszczone wewnątrz walizki czy torby. Dobrze jest, jeśli walizka posiada wewnątrz elastyczne pasy, które zapina się na wierzchu spakowanych rzeczy, co chroni je przed wysypaniem, gdyby walizka otworzyła się w sposób niekontrolowany. Najlepiej jest zabierać jak najmniejszą ilość sztuk bagażu. Jeśli nie mieścimy naszych rzeczy w jednej dużej walizce, możemy zabrać mniejszą dodatkową, najlepiej taką, która da się postawić na tej większej, aby obie można ciągnąć razem, jedną ręką. Niektóre walizki posiadają dodatkowe zewnętrzne pasy, które umożliwiają przywiązanie jednej do drugiej, a jeśli nie – warto zadbać o pasek, który pozwoli przywiązać mniejszą walizkę do większej.

Organizacja wnętrza walizki

Cięższe rzeczy kładziemy na dno walizki, jak najbliżej tej ścianki, w której umieszczone są kółka. Dzięki temu środek ciężkości walizki będzie znajdował się bliżej ziemi, co ułatwi jej prowadzenie. Po ułożeniu wszystkich rzeczy, zapinamy na nich elastyczne pasy zabezpieczające (jeśli są). Mniejsze i lżejsze rzeczy możemy umieścić w wewnętrznych kieszeniach, które znajdują się zazwyczaj po wewnętrznej stronie klapy. Jeśli przewozimy delikatniejsze rzeczy, możemy je dodatkowo ochronić zamykając w plastikowych lub metalowych pojemnikach. Należy uważać szczególnie na płyny (np. kosmetyki, środki chemiczne) i dobrze zabezpieczyć je przed rozlaniem. Poszczególne rodzaje garderoby możemy zapakować w oddzielne torby foliowe, co będzie stanowiło dodatkowe zabezpieczenie.

Wygląd bagażu

Bagaż jest naszą wizytówką w trakcie podróży i dlatego powinien się odpowiednio prezentować. Torby podróżne i walizki powinny być jednolitego koloru lub z niewielkimi różnicami w kolorach. Lepiej unikać zbyt jaskrawych barw. Ze względów praktycznych lepsze są ciemne kolory, ponieważ mniej widoczne są wówczas ewentualne zabrudzenia. Nasz bagaż nie powinien mieć żadnych plam ani widocznych uszkodzeń. Dobrze jest też, jeśli jego wygląd pasuje do wyglądu właściciela.

Lista kontrolna przy pakowaniu walizek:

  • kosmetyki (najlepiej w małych, podróżnych opakowaniach);
  • niewielki zestaw do czyszczenia butów;
  • mały przybornik z igłą i nićmi;
  • mała szczotka do włosów i lekka suszarka;
  • niewielki zestaw do makijażu;
  • środki przeciwbólowe, środki przeciwwymiotne i inne niezbędne lekarstwa;
  • ubrania (w odpowiednim typie i ilości);
  • wygodne buty na zmianę (przy dłuższych podróżach);
  • klapki pod prysznic;
  • zapasowa, naładowana bateria do laptopa (należy również naładować przed wyjazdem baterię w laptopie);
  • laptop z możliwością bezprzewodowego i przewodowego łączenia się z internetem;
  • ładowarka do komórki (należy również naładować komórkę przed wyjazdem);
  • gotówka i ważne karty płatnicze/kredytowe;
  • bilety (ew. prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu), dokumenty osobiste, potwierdzenia rezerwacji hotelowych, terminarz/kalendarz, telefon komórkowy;
  • wszystkie niezbędne dokumenty oraz materiały firmowe.