fbpx Rodzaje treningu aerobowego | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Rodzaje treningu aerobowego

Czas czytania
4min.
Przeczytałeś już

Rodzaje treningu aerobowego

Zbliża sie lato. Każda z nas chce, aby jej ciało wyglądało jak najlepiej na urlopie. Który trenning aerobowy wybrać, aby osiągnąć wymarzoną figurę?

Rodzaje treningu aerobowego:
  • Rower stacjonarny
  • Spacer
  • Pływanie
  • Skakanie na skakance
  • Stepper
  • Bieganie
  • Orbitrek
  • Bieżnia
  • Jazda na rowerze
1. Rower stacjonarny - jest to najlepsza forma treningu aerobowego
Dlaczego? Po pierwsze na rowerku stacjonarnym jeździć każdy potrafi, więc nie będziesz traciła czasu na naukę tylko od razu pracujesz na efekty. Po drugie rowerki stacjonarne posiadają monitor, na
którym śledzisz z jaką prędkością jedziesz, dzięki czemu kontrolujesz tempo jazdy które musi być przez cały trening takie samo. Na rowerku stacjonarnym możesz również monitorować swoje tętno.
Ćwicząc na rowerku stacjonarnym już od pierwszego dnia treningu ćwiczysz w sposób spalający tkankę tłuszczową. Oczywiście nie można pominąć aspektów zdrowotnych, czyli nie obciążasz kolan tak jak np. przy bieganiu, chodzeniu na bieżni.
 
2. Spacer - Niewątpliwie spacer może być treningiem aerobowym, ale również jak sama nazwa wskazuje musi być on treningiem. Czyli nie wybieramy się na spacerek z koleżanką żeby sobie
porozmawiać tylko mimo tego, że jest to spacer – wybierasz się na trening, podczas którego powinnaś się spocić. Spacer powinien być godzinny w szybszym tempie, bez żadnego zatrzymywania się czy zwalniania tempa. Trzy lub cztery razy w tygodniu. Oczywiście na rękę powinnaś założyć pulsomierz, wtedy będziesz monitorować tętno, a więc będziesz miała pewność, że wykonujesz trening aerobowy.
 
3. Pływanie - Pływanie może być treningiem aerobowym czyli spalającym tkankę tłuszczową, ale
niestety - uwaga - nie dla wszystkich, ponieważ należy zachować zasady treningu aerobowego.
Przede wszystkim musisz bardzo dobrze pływać, ucząc się pływać nie schudniesz.
Musisz mieć również niezłą kondycję, zasadą treningu aerobowego jest ćwiczyć 50 - 60 minut bez zatrzymania. Niestety nie możesz pływać od barierki do barierki tylko długo i w tym samym tempie. Pozostaje jeszcze kwestia mierzenia tętna, aby była spełniona zasada treningu aerobowego, tętno musi się utrzymywać na poziomie 60 - 65 % tętna maksymalnego przez cały trening.

4. Skakanie na skakance - Skakanie na skakance jest treningiem aerobowym o ile będziesz
przestrzegać zasad treningu aerobowego. Jednak wybór skakanki jako treningu spalającego tkankę
tłuszczową może nie dla każdego być trafnym wyborem, dlaczego? Ponieważ skakanie na skakance w taki sposób, aby spalić tkankę tłuszczową jest trudne, poskakać przez 15 minut wydaje się proste i fajne to jednak przez 15 minut nie spalisz tkanki tłuszczowej, a żeby taki efekt uzyskać musisz na niej skakać przynajmniej 45 minut co już wymaga nie lada kondycji i oczywiście przez cały ten czas musisz skakać w tym samym tempie, a utrzymanie tempa skacząc na skakance przez 45 -50 minut również może okazać się wcale nie takie proste. Więc jeśli umiesz skakać na skakance, nie będziesz się zatrzymywać przez pomyłki, jeśli masz kondycję, aby skakać na skakance przez 45 minut oraz jeśli posiadasz umiejętność skakania przez 45 minut w tym samym tempie, to polecam jak najbardziej - będzie to trening spalający tkankę tłuszczową.
W innym przypadku polecam prostszy trening czyli rowerek stacjonarny.

5. Stepper - Nie myl ze stepem czyli zajęciami fitness przy użyciu stopnia tzw. stepu. Steper jest na wyposażeniu każdej siłowni i służy do treningu aerobowego, czyli treningu spalającego tkankę tłuszczową.Tutaj również należy przestrzegać główne zasady treningu aerobowego, czyli długo i w tym samym tempie.
Pamiętaj jednak, że na steperze można wykonywać ruch długi czyli dociskasz po kolei nogi do samego końca lub ruch krótki szybko zmieniasz nogi przez co ruch jest bardzo krótki i ten krótki ruch jest najlepszy w przypadku wykonywania treningu aerobowego na stepperze.

6. Bieganie - Bieganie jest treningiem aerobowym należy oczywiście przestrzegać zasad treningu aerobowego, większość osób robi jeden podstawowy błąd uważając, że jeśli nie mają kondycji, żeby biegać przez 45 – 50 minut to będą biegać przez 25 minut jak kondycja się wyrobi to wydłużą czas treningu – jest to podstawowy błąd – biegając przez 25 minut nie spalisz tkanki tłuszczowej.
Najważniejsza sprawa - nie o bieganie tutaj chodzi – a o zasadę treningu aerobowego, tempo musisz dostosować do swojej kondycji tak, żebyś była w stanie ćwiczyć przez około 45 minut minimalnie.
Jeśli nie masz kondycji do biegania, to zamień to na szybki marsz, który będzie trwał 45 -50 minut, a efekty będą takie same jakbyś biegała gdybyś miała lepszą kondycję. Muszę wspomnieć jeszcze o tym, że bieganie obciąża kolana, więc jeśli już masz jakieś problemy z kolanami to radzę zdecydować się na inny rodzaj treningu aerobowego.

7. Orbitrek - jest sprzętem do treningu aerobowego, czyli spalającego tkankę tłuszczową. Wystarczy tylko przestrzegać zasad treningu aerobowego.

8. Bieżnia - Trening na bieżni może być treningiem aerobowym, ale również może być treningiem wydolnościowym , a to zupełnie dwa różne rodzaje treningów nastawione na inne efekty.
Tutaj rozwieję pewien mit, a mianowicie: większość ludzi uważa, że żeby schudnąć ćwicząc na bieżni należy na niej biegać i biegają 20 minut, bo na więcej nie starcza kondycji – nic bardziej mylnego.
Tempo ustalamy w zależności od naszej kondycji - powinnaś obliczyć swoje tętno i trenować na bieżni przy 65% tętna maksymalnego obliczonego dla siebie. Uwaga - bieżnia obciąża stawy kolanowe, więc jeśli masz jakieś problemy z kolanami proponuję wybrać inny trening aerobowy.

9. Jazda na rowerze - Wiele osób chce zamieniać rowerek stacjonarny na zwykły rower, ale jeśli chodzi o odchudzanie to nie jest to dobry pomysł - chyba, że będziesz się udawać w jakieś długie trasy po płaskim podłożu i cały czas na tej samej przerzutce będziesz jechać i oczywiście monitorować tętno.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby móc mierzyć tętno, w tym celu dostępne są dwie opcje:

możesz zakupić sprzęt od razu z pomiarem tętna lub osobno kupić pulsomierz.


Powinnaś również zwrócić uwagę na to czy zakupiony sprzęt będzie wygodny oraz cichy - na pewno nie chciałabyś rezygnować z treningu ze względu na to, że sprzęt jest nie wygodny lub za głośno chodzi.

e-sylwetka.pl
Autor:
Ewelina Jakubiak