fbpx Skóra odwodniona | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Skóra odwodniona

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Skóra odwodniona

Czasem trudno jest sklasyfikować rodzaj naszej cery. O ile w przypadku tłustej, suchej czy normalnej jest to dosyć proste, bo jej reakcje są standardowe, o tyle skóra odwodniona zachowuje się nieco kapryśnie.
Skóra odwodniona charakteryzuje się bardzo małą elastycznością, jest dosyć cienka, napięta, przesuszona lub zachowuje się jak cera tłusta (ponieważ chcąc samodzielnie obronić się przed przesuszeniem, produkuje więcej sebum). Jest wrażliwa, często dokuczają jej alergie i szybciej się starzeje. Może pojawić się u każdego, ponieważ odwodnienie powodują złe warunki klimatyczne, nieprawidłowa pielęgnacja, przebyte choroby, nieodpowiedni sposób odżywiania się i tryb życia.
 
Skórze odwodnionej szkodzi:
  • dieta pozbawiona wystarczającej ilości wody
  • mocne detergenty
  • częsta zmiana kosmetyków do pielęgnacji
  • substancje silnie działające (typu kwasy)
  • promienie słoneczne
Często zdarza się, że osoby z cerą odwodnioną stosują silnie matujące kosmetyki, zbyt drażniące detergenty, preparaty zawierające substancje wysuszające (jak cynk, alkohol), aby spowodować odtłuszczenie naskórka. W takiej sytuacji skóra broni się przed utratą płaszcza lipidowego i produkuje jeszcze więcej sebum. Skóra szybciej zanieczyszcza się, powstają stany zapalne, które przy tak dużym udziale tłuszczu trudno się goją.
 
Aby pomóc skórze odwodnionej wrócić do równowagi, niezbędne jest zmiana diety, która pomoże uzupełnić wodę w organizmie. Należy także zmienić rodzaj pielęgnacji. Pieniący się żel antybakteryjny trzeba zastąpić delikatnym środkiem oczyszczającym, najlepiej niewymagającym spłukiwania (płyn micelarny lub preparaty apteczne, przeznaczone specjalnie do cery wrażliwej). Ważny jest krem nawilżający, powinien być przeznaczony do cery suchej lub odwodnionej właśnie. Obecnie są na rynku specjalne serie przeznaczone do tego rodzaju cery. Warto sięgać po maseczki nawilżające, które w skoncentrowanej formie dostarczają skórze nawilżenia, koją podrażnienia, i odżywiają a także pomagają wrócić do równowagi. Koniecznością jest zrezygnowanie z opalania. Na czas późnej jesieni i zimy trzeba zamienić krem nawilżający na bardziej treściwy, tłusty, bo skóra odwodniona nie potrafi się sama odpowiednio obronić przed czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz).

 

Autor:
Joanna Brodzik