fbpx Skóra tłusta | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Skóra tłusta

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Skóra tłusta

Tendencja do przetłuszczania się skóry może być jej cechą wrodzoną lub może być spowodowana zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Zawsze jednak bezpośrednią przyczyną problemu jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Ze skutkami ich nadmiernej aktywności można walczyć stosując odpowiednią pielęgnację i zabiegi kosmetyczne.

Skóra tłusta jest zazwyczaj gruba, szarożółta, o błyszczącej powierzchni z licznymi, widocznymi, rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Starzeje się wolniej niż inne typy skóry i jest mniej wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych, jak pogoda, detergenty czy mocne kosmetyki, ale jednocześnie wykazuje znacznie większą tendencję do reagowania na zmiany hormonalne i stres oraz do powstawania trądziku i wyprysków.

Tłusta warstwa na skórze przyciąga i zatrzymuje zanieczyszczenia, brud i kurz powodujące powstawanie zaskórników, a nawet infekcji bakteryjnych.
 Prawidłowa pielęgnacja cery tłustej wymaga zatem przede wszystkim regularnego i dokładnego oczyszczania przy pomocy preparatów przeznaczonych do tego typu cery (bardzo istotną sprawą jest odpowiedni dobór preparatów przez kosmetologa ).Zawierają one substancje bakteriobójcze i dokładnie oczyszczają pory, co pomaga uniknąć powstawania wyprysków. Na dzień można stosować kremy, które pochłaniają nadmiar wytwarzanego sebum i matują skórę, zaś na noc kremy silnie odżywcze i regenerujące. Preparaty powinny zawierać między innymi cynk, kwasy owocowe, glinkę zieloną czy olejek z drzewa herbacianego, które pomagają kontrolować wydzielanie się sebum i działają przeciwbakteryjnie. Zaniechanie tych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych może doprowadzić do powstania zmian łojotokowych i zapalnych, a także trudnego do leczenia trądziku.

W przypadku skóry tłustej warto regularnie korzystać z zabiegów oferowanych w gabinetach kosmetycznych. Polegają one przede wszystkim na zastosowaniu oczyszczających skórę peelingów lub kawitacji, a następnie na wprowadzeniu w skórę substancji odżywczych, nawilżających i dotleniających przy pomocy ultradźwięków, jonoforezy, sonoforezy czy mezoterapii.

Dobrze jest też regularnie (najlepiej co miesiąc) poddawać się zabiegowi manualnego oczyszczania skóry z zaskórników.
 W przypadku uporczywego łojotoku, szczególnie jeśli pojawia się on nagle, należy wdrożyć leczenie.
 
Autor:
Iwona Jakubiak