fbpx Twoja wizytówka - list motywacyjny | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Twoja wizytówka - list motywacyjny

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Twoja wizytówka - list motywacyjny

Czym tak naprawdę jest list motywacyjny? Czy to podanie o pracę, czy bardziej forma automarketingu kandydata do pracy?
Z pewnością głównym celem tworzenia listu jest wyróżnienie się spośród innych aplikacji szczególną umiejętnością promowania własnej osoby. Spowodowanie, aby pracodawca nas zauważył i w rezultacie zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną. Efektem końcowym pisania i przedłożenia listu potencjalnemu przełożonemu nie musi jednak być, tak jak jest w przypadku podania o pracę, zatrudnienie.

Opracowanie dobrego listu nie jest łatwym zadaniem. Na pewno trzeba przemyśleć dokładnie treść, aby była ona zwięzła, zawierała precyzyjne wyrażenia opierające się na faktach. Zanim przystąpimy do pisania, musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
  1. Dlaczego staramy się o pracę w danej firmie?
  2. Dlaczego sądzimy, że to właśnie nas należy zatrudnić na danym stanowisku?
Niezbędne jest napisanie kilku wariantów listu motywacyjnego. Wiadomo jest, że każdy list kierowany jest do innej firmy, dlatego za każdym razem musi być tworzony od nowa. Najczęściej posługujemy się dwoma formami: 
  1. Listem , który wysyłamy w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie pracodawcy
  2. Listem , który przedstawiamy w firmach z własnej inicjatywy
Te dwa rodzaje różnią się tym, że w pierwszym akapicie albo powołujemy się na dane źródło informacji, z jakiego dowiedzieliśmy się o wolnym stanowisku pracy i wyrażamy chęć do jej podjęcia lub w drugim przypadku - podkreślamy znaczącą pozycję firmy na rynku, w której chcielibyśmy pracować.
 
1.      Po zapoznaniu się z ogłoszeniem, zamieszczonym na łamach……. z dnia ………., pragnę wyrazić zainteresowanie pracą w Państwa firmie na stanowisku asystentki dyrektora.
 
2.      Obserwując dynamiczny rozwój Państwa firmy przejawiający się w ……….,chciałbym wyrazić swoje zainteresowanie podjęciem pracy na stanowisku sekretarki w przedsiębiorstwie dającym tak duże możliwości rozwoju.
 
Każdy list motywacyjny powinien przedstawiać naszą osobę w jak najbardziej pozytywnym świetle. Dlatego powołując się na doświadczenie, zdobyte umiejętności i cechy charakteru przydatne w danej pracy, musimy je opisać w kontekście mocnych stron. Nie należy zapominać, że zdecydowanie bardziej wiarygodnie będą wyglądać kompetencje, które będą poparte przykładami z życia zawodowego. Nie można jednak rozpisywać się i tworzyć elaboratów na swój temat. A już z pewnością nie można powtarzać faktów zawartych w załączniku listu motywacyjnego jaki stanowi życiorys. List powinien być krótki i mieścić się maksymalnie na jednej stronie. Układ tekstu powinien być przejrzysty, każdy akapit oddzielony przerwą po to, aby adresatowi łatwo się go czytało. Do formalnych wymagań zawartych w listach motywacyjnych należą ponadto:
  • dokładna nazwa firmy i adres
  • imię i nazwisko oraz stanowisko osoby, do której kierujemy list
  • numer referencyjny i stanowisko, o które się ubiegamy
  • własnoręczny podpis
  • zwroty grzecznościowe : Szanowny Panie/Szanowna Pani oraz z poważaniem, z wyrazami szacunku
Autor:
Kinga Kaszuba