fbpx Wytyczanie celów | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Wytyczanie celów

Czas czytania
less than
1 minute
Przeczytałeś już

Wytyczanie celów

Nasze planowanie będzie efektywne jedynie wtedy, gdy będziemy umieli dobrze określać cele. Przede wszystkim cele powinny być tylko naszymi celami, a nie celami innych ludzi. Druga ważną cechą dobrze wyznaczonego celu jest pozytywny sposób jego sformułowania (nie: „Nie będę się już spóźniać na spotkania z Tobą”, a: „na spotkania z Tobą będę przychodzić punktualnie”).
 
Warto zapisywać nasze cele, zanotowane będą bardziej motywowały. Przy wyznaczaniu celu pamiętajmy także słowa Grahama Greene’a: „Rozpacz to cena, którą płacimy za postawienie sobie nieosiągalnego celu…”.
 
RODZAJE CELÓW
 
1. Bieżące – ich realizacja zajmie od tygodnia do 3 miesięcy. Przykład: kupno ksero do biura.
2. Krótkoterminowe – ich realizacja zajmie od 3 miesięcy do roku. Przykład: odłożenie pieniędzy na wycieczkę, która ma się odbyć za pół roku.
3. Średnioterminowe – ich realizacja zajmuje od roku do 3 lat. Warto cele średnioterminowe rozdzielać na podcele, czyli cele krótkoterminowe. Przykład: wcześniejsze skończenie studiów – w 3 lata, zamiast zamiast 5 lat.
4. Długoterminowe – ich realizacja zajmuje od 3 do 5 lat. Niektóre cele długoterminowe są traktowane jako cele życia i jako takie są rozłożone na wiele lat. Warto rozdzielać cele długoterminowe na podcele średnioterminowe. Przykład: zbudowanie domu.
Autor:
Katarzyna Kowalczuk