fbpx Zjeść urodę | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Zjeść urodę

Czas czytania
2min.
Przeczytałeś już

Zjeść urodę

Patrząc w lustro na swe kłopoty z cerą, spoglądając ze zgrozą na łamiące się paznokcie czy wypadające włosy, usiłujemy jak najszybciej znaleźć preparat, który błyskawicznie przywróci nam urodę; włosom nada puszystości i zahamuje ich wypadanie, wygładzi cerę czy wzmocni paznokcie. Sięgamy wiec po kremy, balsamy, żele.
 
Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze kłopoty z urodą są wynikiem zmian, które zaszły w naszym organiźmie. Nasze pożywienie ma znaczny wpływ na ogólne samopoczucie. To czy czujemy się zmęczeni, czy mamy dobry czy kiepski humor w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Podobnie nasz wygląd zewnętrzny, stan skóry, włosów i paznokci zależą w dużej mierze od ilości witamin i soli mineralnych dostarczanych organizmowi.
 
W czasach kiedy wykonywano więcej pracy fizycznej, zapotrzebowanie na energię było wyższe. Ludzie musieli jeść więcej, dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Obecnie jemy mniej, ale poziom witamin i składników mineralnych powinien pozostać taki sam. Powinniśmy przyjmować mniej kalorii, a więcej substancji odżywczych. Suplementy żywieniowe to produkty, które zawierają jedna lub więcej substancji odżywczych w skoncentrowanej formie. Przeważnie są przyjmowane w postaci tabletek. Mają wzbogacić codzienne pożywienie w przypadku wystąpienia niedoborów lub zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze. Tak jest w przypadku fizycznego i psychicznego obciążenia, wysokiej konsumpcji papierosów i alkoholu, przyjmowania lekarstw, przebywania w zanieczyszczonym środowisku, a także w konkretnych okresach życia, np. w wieku młodzieńczym, w ciąży, w wieku starszym. Przyjmowanie preparatów uzupełniających jest wówczas jak najbardziej wskazane. Nie zastąpią one jednak zdrowego sposobu życia. Mają wszakże pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie
 
Niezbędna trójka
 
Najlepszy wpływ na włosy i skórę mają witaminy A,C i E. Chronią przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników.
 Witamina A opóźnia tworzenie się zmarszczek, poprawia ukrwienie i napięcie tkanek, przyśpiesza wzrost i podział komórek skóry. Naskórek staje się bardziej odporny i wygląda świeżo. W przypadku niedoboru witaminy A skóra łuszczy się, staje się ziemista i podatna na rogowacenie. Ponieważ gruczoły łojowe i potowe nie pracują prawidłowo, zostaje naruszona naturalna bariera ochronna skóry, a w tych warunkach łatwiej np. o zakażenie bakteryjne skóry.
Witamina C jest konieczna do wytworzenia kolagenu – białka odpowiedzialnego za jędrną, elastyczną tkankę łączną. Jeśli jest jej za mało ścianki delikatnych naczyń krwionośnych stają się przepuszczalne i dochodzi do podskórnych krwawień. Przy gojeniu się ran witamina C wspomaga tworzenie się kolagenu i przyśpiesza tym samym proces odbudowy naskórka.
Rozpuszczalna w tłuszczach witamina E uchodzi za komórkowego policjanta. Zapobiega ona niebezpiecznym reakcjom łańcuchowym. W ten sposób przyczynia się do opóźnienia procesu starzenia. Inną jej rolą jest dbanie o prawidłowe ukrwienie komórek.
  
Źródła energii dla skóry i włosów
 
Biotyna zwana witaminą H i należąca do grupy witamin B, wspiera m.in. porost włosów, a jej niedobory mogą wywołać zmiany skórne, takie jak łojotok czy nadmierne złuszczanie.
Kwas foliowy czyli witamina M (B11) wspomaga wzrost komórek, stymuluje regenerację skóry, wzrost włosów i paznokci. Szczególnie ważne jest zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet w ciąży, co może prowadzić do uszkodzenia płodu.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, np. kwas linolenowy, i omega-6 np. kwas linolowy, kwas gamma-linolenowy) odgrywają ważną rolę w prawidłowej strukturze skóry i jej ładnym wyglądzie. Mają one do wykonania ważne zadanie: regulują ciśnienie krwi, wspierają odżywianie skóry, hamują powstawanie zapaleń i kontrolują poziom cholesterolu. Jeśli wystąpi ich niedobór dochodzi do częstych wyprysków, alergii, egzemy. Najlepszym źródłem kwasów omega są ryby oraz oleje z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego.
              
Autor:
Iwona Jakubiak