fbpx Idealny makijaż - od czego zacząć? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Idealny makijaż - od czego zacząć?

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Idealny makijaż - od czego zacząć?

Podstawą idealnego makijażu jest zadbana cera. Właściwa pielęgnacja skóry twarzy i dekoltu to pierwszy krok do sukcesu zwanego dobrym wyglądem. Nawet najlepiej wykonany makijaż nie będzie dobrze “leżał” jeżeli cera jest zbyt tłusta, odwodniona lub przesuszona. Ważne jest aby odpowiednio rozpoznać rodzaj swojej skóry, który determinuje o wyborze właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

W naszym klimacie najczęściej spotykanym rodzajem jest skóra mieszana, sucha na policzkach, tłusta na czole, nosie i brodzie. Charakterystyczne dla tego rodzaju cery jest jej zmienne zachowanie w zależności od pory roku – latem częściej się przetłuszcza, zatykają się pory i mogą pojawiać się w partii T wykwity ropne, zimą natomiast łatwo się przesusza i łuszczy, zwłaszcza na policzkach i skrzydełkach nosa. Oprócz cery mieszanej często spotykamy cerę suchą, jest ona cienka, matowa, ma mało widoczne pory. Cechuje ją duża wrażliwość i często występujące przesuszenia i zaczerwienienia. Kolejny typem skóry jest cera tłusta, najczęściej posiadają ją mężczyźni ale również zdarza się u kobiet. W takim przypadku twarz świeci się, ma rozszerzone pory, skóra ma grubszą strukturę i często mogą pojawiać się zaskórniki. Dużą jej zaletą jest odporność na czynniki zewnętrzne oraz późniejsze starzenie się.

Jednak bez względu na rodzaj skóry właściwa pielęgnacja to 5 podstawowych, codziennych czynności. Po pierwsze oczyszczanie – preparaty dobieramy w zależności od rodzaju skóry. Polecam dla skór mieszanych i tłustych żele lub lekkie emulsje, dla skór suchych i wrażliwych mleczka i emulsje. Po drugie złuszczanie – w przypadku cer mieszanych i tłustych możemy wykonywać je codziennie. Trzecim krokiem właściwej pielęgnacji jest tonizacja – zachowanie odpowiedniego PH skóry przy użyciu toniku. Obecnie na rynku są już dostępne produkty zawierające w sobie jednocześnie emulsję myjącą, delikatny peeling oraz substancje tonizujące np. TimeWise 3in1 firmy Mary Kay, polecam je zwłaszcza zapracowanym i zabieganym paniom. Kolejnym, a zatem czwartym etapem jest nawilżanie – dobór preparatu nawilżającego zależy od rodzaju skóry i wieku, dla cer mieszanych i tłustych poleca się kremy o konsystencji żelu lub lekkiej emulsji. Pielęgnację kończymy ochroną, a więc położeniem odpowiedniego fluidu. Błędem jest traktowanie fluidu jako obciążenia skóry, w dzisiejszych czasach mamy kosmetyki nowej generacji, które nie tylko zdobią ale również chronią nasza skórę przed szkodliwymi, zewnętrznymi czynnikami środowiska. Dobierając właściwy fluid należy zaaplikować trzy kolory na policzku, tuż przy linii żuchwy i odczekać ok 30 sekund (często przy kwaśnym PH podkład zmienia kolor) następnie lekko rozetrzeć – idealny podkład to ten, który zlewa się z naturalnym kolorem skóry. Błędem jest dobieranie fluidu na nadgarstku, ręce zawsze mają inną barwę niż twarz i szyja. Tak przygotowana twarz stanowi właściwą bazę dla idealnego makijażu.

Powodzenia!

Autor:
Monika Wiechacka