fbpx Prawo pracy | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Prawo pracy

Czego nie można potrącić z wynagrodzenia?

czego nie można potrącić z wynagrodzenia
Dłużnicy alimentacyjni muszą liczyć się z tym, że nieuregulowanie należności oznacza nie tylko wiele utrudnień związanych z wpisem do wszystkich rejestrów dłużników w kraju, ale również są podstawą do przeprowadzenia egzekucji zaległości z wynagrodzenia. Prawo określa jednak wysokość kwoty...czytaj więcej »

Umowa o dzieło, czy zlecenie?

Umowa zlecenie czy dzieło
Umowa zlecenia i umowa o dzieło to podstawowe kontrakty usługowe. Są one bardzo konkurencyjne w stosunku do umowy o pracę. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami umów jest dla podmiotów zatrudniających bardzo istotna, bowiem wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi. Niestety, pomimo iż...czytaj więcej »

Jaką formę zatrudnienia wybrać?

Świadczyć pracę, w szerokim tego słowa znaczeniu, można w wielu formach. Jednymi z nich są umowy: o pracę, zlecenia i o dzieło. W zależności od tego, którą z tych form wybierzemy powinniśmy być świadomi konsekwencji i rygorów, jakimi obarczone są te umowy. Umowa o pracę, a umowy...czytaj więcej »

Jak chronić się przed mobbingiem?

Temat mobbingu wzbudza skrajne reakcje. Z jednej strony – tym słowem bywają określane nawet błahe przejawy przemocy psychicznej lub całkiem prawidłowe, choć może surowe czy wymagające działania zarządcze szefa/szefowej. Z drugiej strony – mobbing bywa pomijany, niezauważany, zaprzecza się...czytaj więcej »

Prywatne sprawy w czasie pracy

Prywatne sprawy w czasie pracy
W każdej firmie zdarza się, że pracownicy muszą załatwić prywatną sprawę w godzinach pracy czy też wyjść z firmy wcześniej. W jaki sposób pracodawca może uregulować te kwestie tak, by nie wprowadzać zbędnej biurokracji, a jednocześnie utrzymać płynną organizację pracy? Nowe możliwości...czytaj więcej »

Odprawa po zmarłym pracowniku

W sytuacji, gdy pracownik zmarł w czasie trwania stosunku pracy bądź też w okresie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, zgodnie z Kodeksem Pracy jego najbliższym przysługuje prawo do otrzymania odprawy pośmiertnej. Kto i kiedy ją otrzyma?...czytaj więcej »

E-zwolnienie lekarskie – ułatwienie procedury czy bat na nieuczciwych pracowników?

Zgodnie z planowanymi zmianami, wydawanie zaświadczeń lekarskich wkrótce odbywać się będzie za pomocą systemu informatycznego nieodpłatnie udostępnionemu przez ZUS. Wszelkie dane lekarze potwierdzą za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, a w systemie otrzymają dostęp do wszystkich danych...czytaj więcej »

Samowolne oddalenie się z miejsca pracy

Sytuacja, w której pracownik oddala się z miejsca pracy przed jej zakończeniem wcale nie musi oznaczać  automatycznego zastosowania wobec niego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Sytuacje, w których pracodawca ma do tego prawo są ściśle określone. Zwolnienie...czytaj więcej »

Umowa o dzieło – kto i na jakich warunkach może od niej odstąpić?

umowa o dzieło
Umowa o dzieło jest stosunkiem cywilnoprawnym, w którym przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty ustalonego wynagrodzenia. Jej celem jest więc uzyskanie konkretnego efektu działań, a do jego osiągnięcia zobowiązuje się przyjmujący...czytaj więcej »

Czy pracodawca może ściągnąć pracownika z urlopu?

W trakcie urlopu staramy się odstresować. Zwykle w ogóle nie myślimy wtedy o obowiązkach zawodowych. Niestety, ten błogi stan może zakłócić pracodawca, który chce nas z urlopu odwołać. Czy ma do tego prawo? „Pracodawca może ściągnąć pracownika z urlopu, jeśli wystąpią okoliczności, o...czytaj więcej »

Strony

Subskrybuj Prawo pracy