fbpx Prawo pracy | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Prawo pracy

14 dni nieprzerwanego urlopu nie dla każdego realne

Urlop
Dwa tygodnie niczym niezakłóconego urlopu wypoczynkowego? Jak się okazuje, co szósty polski pracownik ma problem z ich otrzymaniem. A przecież prawo do tego świadczenia jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Z badania przeprowadzonego przez portal monsterpolska.pl wynika, że w...czytaj więcej »

Mobbing w pracy - perspektywa psychologiczna

Długotrwałe, systematyczne prześladowanie psychiczne jednostki przez jedną lub kilka osób, przy milczącej zgodzie lub obojętności pozostałych członków grupy bywa nazywane mobbingiem lub psychoterrorem.Jest to zjawisko społeczne mogące pojawić się w każdej grupie ludzi, a często ofiara...czytaj więcej »

Czego nie można potrącić z wynagrodzenia?

czego nie można potrącić z wynagrodzenia
Dłużnicy alimentacyjni muszą liczyć się z tym, że nieuregulowanie należności oznacza nie tylko wiele utrudnień związanych z wpisem do wszystkich rejestrów dłużników w kraju, ale również są podstawą do przeprowadzenia egzekucji zaległości z wynagrodzenia. Prawo określa jednak wysokość kwoty...czytaj więcej »

Umowa o dzieło, czy zlecenie?

Umowa zlecenie czy dzieło
Umowa zlecenia i umowa o dzieło to podstawowe kontrakty usługowe. Są one bardzo konkurencyjne w stosunku do umowy o pracę. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami umów jest dla podmiotów zatrudniających bardzo istotna, bowiem wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi. Niestety, pomimo iż...czytaj więcej »

Jaką formę zatrudnienia wybrać?

Świadczyć pracę, w szerokim tego słowa znaczeniu, można w wielu formach. Jednymi z nich są umowy: o pracę, zlecenia i o dzieło. W zależności od tego, którą z tych form wybierzemy powinniśmy być świadomi konsekwencji i rygorów, jakimi obarczone są te umowy. Umowa o pracę, a umowy...czytaj więcej »

Jak chronić się przed mobbingiem?

Temat mobbingu wzbudza skrajne reakcje. Z jednej strony – tym słowem bywają określane nawet błahe przejawy przemocy psychicznej lub całkiem prawidłowe, choć może surowe czy wymagające działania zarządcze szefa/szefowej. Z drugiej strony – mobbing bywa pomijany, niezauważany, zaprzecza się...czytaj więcej »

Prywatne sprawy w czasie pracy

Prywatne sprawy w czasie pracy
W każdej firmie zdarza się, że pracownicy muszą załatwić prywatną sprawę w godzinach pracy czy też wyjść z firmy wcześniej. W jaki sposób pracodawca może uregulować te kwestie tak, by nie wprowadzać zbędnej biurokracji, a jednocześnie utrzymać płynną organizację pracy? Nowe możliwości...czytaj więcej »

Odprawa po zmarłym pracowniku

W sytuacji, gdy pracownik zmarł w czasie trwania stosunku pracy bądź też w okresie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, zgodnie z Kodeksem Pracy jego najbliższym przysługuje prawo do otrzymania odprawy pośmiertnej. Kto i kiedy ją otrzyma?...czytaj więcej »

E-zwolnienie lekarskie – ułatwienie procedury czy bat na nieuczciwych pracowników?

Zgodnie z planowanymi zmianami, wydawanie zaświadczeń lekarskich wkrótce odbywać się będzie za pomocą systemu informatycznego nieodpłatnie udostępnionemu przez ZUS. Wszelkie dane lekarze potwierdzą za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, a w systemie otrzymają dostęp do wszystkich danych...czytaj więcej »

Samowolne oddalenie się z miejsca pracy

Sytuacja, w której pracownik oddala się z miejsca pracy przed jej zakończeniem wcale nie musi oznaczać  automatycznego zastosowania wobec niego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Sytuacje, w których pracodawca ma do tego prawo są ściśle określone. Zwolnienie...czytaj więcej »

Strony

Subskrybuj Prawo pracy