fbpx Savoir-vivre | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Savoir-vivre

Precedencja w biznesie i w życiu towarzyskim – praktyczne zastosowanie

Precedencja to określenie kolejności, najczęściej osób, czyli sprecyzowanie kto przed kim, a kto za kim; kto jest ważniejszy, a kto mniej ważny. Inaczej mówiąc – jest to ustalenie rangi i pierwszeństwa. Pierwsza pisana precedencja pochodzi z początku XVI wieku i dotyczyła kolejności państw...czytaj więcej »

Przewodnik Sky4Fly.net: 5 zwyczajów gastronomicznych, o których nie miałeś pojęcia

Świat ludzkich kultur jest nieskończenie różnorodny. Ogóle zasady, którymi rządzi się kultura, są jednak uniwersalne. Nie inaczej jest z dobrymi manierami przy stole. Co kraj, to obyczaj, przed samym obyczajem jednak nie ma ucieczki. Przy stole czy na liściu bananowca, widelcem, ręką, czy...czytaj więcej »

Jak podawać kawę?

Kawę, kawusię proszę;  dla mnie czarna;  białą kawę proszę … jakże często słyszymy te słowa w biurze!Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Pewnie dlatego, że działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyśpiesza przemianę materii oraz zwiększa sprawność myślenia.No dobrze, ale jak...czytaj więcej »

Maniery w biurze

Dobre maniery w pracy to nie tylko znajomość reguł rządzących etykietą biznesu. To przede wszystkim uprzejmość oraz szacunek okazywane współpracownikom każdego dnia. Nasze zachowanie w codziennych sytuacjach zawodowych świadczy o nas i naszej kulturze osobistej. Asystentka pełniąc rolę...czytaj więcej »

Biurowe „Smacznego!”

Wiele osób nie wyobraża sobie, że nie powie smacznego na widok osoby jedzącej. Są też tacy, którzy czują się zakłopotani słysząc to słowo. No więc mówić „smacznego” czy nie?Wyobraźmy sobie sytuację: Pani Jola z księgowości mając przerwę poszła do biurowej kuchenki zjeść posiłek. Usiadła...czytaj więcej »

Dlaczego warto znać zasady savoir-vivre?

Czy dobre maniery są nadal w cenie? Czy jako zachowania anachroniczne przeszły do lamusa? A może stosowanie zasad savoir-vivre`u przeżywa właśnie odrodzenie? Dlaczego warto wgłębiać się w zawiłości etykiety? Bo reguły ułatwiają nam życie. Często można odnieść wrażenie, że czasy nienagannych...czytaj więcej »

Podawać rękę czy nie?

W czasie witania się podajemy sobie ręce. Reguły obyczajowe mówią, że kobieta pierwsza podaje rękę mężczyźnie, osoba starsza – młodszej, przełożony – podwładnemu itp. Gdy witasz się z szefem w biurze, wówczas to on – jako Twój przełożony – decyduje czy poza ukłonem uściśnie Ci dłoń, czy nie...czytaj więcej »

Szef nie spóźnia się!

Czy Twój szef zupełnie nie ma poczucia czasu, ani nie docenia jego upływu? Gdy mówi „za chwilę” oddzwonię, jego chwila trwa co najmniej 30 minut? Gdy mówi „zaraz” wrócę, wraca najwcześniej po godzinie? Dzwoniąc do Ciebie wieczorem mówi, to będzie „krótka” rozmowa, a po 45 minutach nadal nie...czytaj więcej »

Umiejętność korzystania z reguł etykiety

 Do osiągnięcia sukcesu zawodowego potrzebna jest – poza wiedzą merytoryczną – umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji zawodowej. Często są to nieprzewidywalne sploty zdarzeń. Jak sobie poradzić, jak wyjść obronną ręką i niesprzyjające sytuacje obrócić na swoją korzyść? W wielu...czytaj więcej »

Gość w firmie

Często, nawet kilka razy dziennie przybywają do firmy goście, interesanci, klienci itp. Rolą Asystentki jest przywitanie gościa, zaprowadzenie na miejsce spotkania i zaproponowanie czegoś do picia. Jak to zrobić zgodnie z zasadami etykiety? Na początek zadbaj o wierzchnie ubranie gościa....czytaj więcej »

Strony

Subskrybuj Savoir-vivre