fbpx Jak przechowywać kosmetyki? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Jak przechowywać kosmetyki?

Czas czytania
3min.
Przeczytałeś już

Jak przechowywać kosmetyki?

Łazienka jest jednocześnie miejscem, w którym najczęściej przechowujemy kosmetyki i w którym najrzadziej powinniśmy je znajdować!
 
W łazience panuje zbyt wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza, która sprawia, że kosmetyki szybciej sie psują niezależnie od swojej pierwotnej jakości. Ich unikatowe właściwości mogą ulec niekorzystnym zmianom. Zwracaj baczną uwagę na konsystencję i zapach kosmetyku - szczególnie, jeśli jesteś alergikiem! Gdy tylko skończy się podany na opakowaniu termin ważności wyrzuć kosmetyk - jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić się na poważne problemy dermatologiczne.
Aby kosmetyki służyły nam jak najlepiej oraz jak najdłużej powinno się przechowywać je w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Pamiętajmy również o szczelnym zamknięciu opakowania, dokładnym zakręceniu nakrętki, tak, aby do kosmetyku nie dostały się zanieczyszczenia z powietrza.
 
Oto kilka rad i trików:
  • kosmetyki są fotoczułe - chroń je przed światłem - zarówno słonecznym jak i sztucznym
  • ustawiaj kosmetyki z dala od źródeł ciepła - wiele witamin np. zawartych w kremie po podgrzaniu traci wszystkie swoje właściwości
  • jeśli wyjeżdżasz w podróż zabierz wszystkie produkty, które da się przelać, podzielić w opakowaniach jednorazowych (do kupienia w perfumerii Sephora). Jeśli masz taką możliwość - użyj próbek kosmetyków, które zalegają w łazience (one też mają swój termin przydatności)
  • w zachowaniu higieny bardzo pomocne są preparaty w wszelkiego rodzaju tubkach, w spreju, lub opakowaniu z pompką czy atomizerze - nie musisz wtedy ich dotykać, co minimalizuje ryzyko dostania się do kosmetyku drobnoustrojów, które mogą przyśpieszyć starzenie się, lub zniszczyć właściwości produktów
  • nie kupuj nigdy produktów z wystawy sklepowej czy podświetlanych półek: stały tam na tyle długo będąc narażone na intensywne światło lampki czy słońca, że nadają się już jedynie do kosza (na witrynach sklepowych powinny stać wyłącznie puste opakowania lub pudełka). Proś w drogerii o inny kosmetyk, np. taki, który stał na zapleczu
  • na opakowaniach zagranicznych kosmetyków często data przydatności nie jest podawana, gdy jest dłuższa niż 36 miesięcy, czyli 3 lata. Największą trwałością charakteryzują się perfumy i wody toaletowe.
Krem
Przechowujemy go zgodnie z opisem na opakowaniu. Często napisane jest, że data przydatności po otwarciu  to około 12 miesięcy - podeszłabym do tego bardzo sceptycznie. Jedynie kremy o dużej zawartości konserwantów są w stanie wytrzymać tak długo. Jeśli zauważysz rozwarstwianie się kremu, zmianę zapachu, konsystencji oznacza to, że musisz pozbyć się kosmetyku, nawet, jeśli nie upłynął jeszcze termin podany na etykiecie. Ważne jest odpowiednie przechowywanie kremu. Kremy tzw. “naturalne” lub “organiczne”  bez zawartości konserwantów można przechowywać jedynie około 2-4 miesięcy - polecanym sposobem zachowania ich właściwości, ale skutecznym nie tylko dla tego typu kremów,  jest trzymanie ich w lodówce! Po tym czasie niestety trzeba będzie je wyrzucić. Jeśli krem nie jest w tubce, opakowaniu z pompką, atomizerze, to zawsze to jego nabierania ze słoiczka używaj jednorazowej szpatułki!  Jest to z pewnością męczące, ale jeśli tego nie zrobisz nie ma sensu, żebyś kupowała kremu powyżej 20 pln - efekt będzie podobny.

Tusz do rzęs i eyeliner
Kluczowa dla jej trwałości jest odpowiednia pielęgnacja szczoteczki. Maskara  powinna być przechowywany nie dłużej niż cztery miesiące, chyba, że używamy jednorazowych spiralek do nakładania, wtedy żywotność zwiększy się do 8 miesięcy. Jeśli tusz zaczyna wysychać– wyrzuć go. Zdarzają się tusze, które wysychają po około miesiącu (mi przytrafiło się to z “Hypnose” Lancome’a). Taki lekko zgęstniały tusz można włożyć do gorącej wody (szczelnie zakręcony) powinno to spowodować jego rozrzedzenie, jednak nie jest to skuteczne więcej niż kilka razy. Można również dodać odrobinę wody destylowanej, lub toniku kosmetycznego, jednak taki zabieg przedłuży życie maskary jedynie na 2-3 tygodnie.

Cienie do powiek
Nie powinny być używane dłużej niż dwa, trzy lata po otwarciu, jeśli zostaną się kruszyć lub zmieniać kolor należy je natychmiast wyrzucić. Cienie w kremie lub musie nie wytrzymają dłużej niż 1 rok w zależności od sposobu ich przechowania.

Róż i puder
Tak samo jak w przypadku cieni do powiek można ich używać nie dłużej niż trzy lata, lecz jeśli wcześniej zacznie się kruszyć, wyblaknie - należy go wyrzucić. Róż w kremie tak jak kremowe cienie nadaje się do użycia maksymalnie rok, zmiana koloru, czy konsystencji powinna być ostatecznym sygnałem do zaprzestania stosowania.

Kredka do oczu i konturówka
Ze względu na swoją kremowo-tłustą konsystencję najczęściej wystarczają na okres około 1 roku. Jeśli nie zostawisz ich na słońcu i będziesz zawsze wkładać zatyczkę,  przedłużysz ich przydatność.

Pomadka i błyszczyk
To dwa produkty, na które należy uważać - psują się najszybciej. Mają największy kontakt z zanieczyszczeniami, które przyspieszają jej starzenie. Aby przedłużyć ich trwałość zawsze do nakładania używaj czystego pędzelka lub jednorazowego aplikatora. Nie zapomnij również dobrze ich zakręcać. Ze względu na tłustą konsystencję pomadki możemy używać nie dłużej niż rok, błyszczyku około 6-8 miesięcy, a najczęstszym symptomem starości jest zmiana zapachu.

Pędzle do makijażu i gąbki do make-up’u
Powinny być regularnie myte, najlepiej przy użyciu specjalnego środka do pielęgnacji pędzli, jednak można poradzić sobie także przy pomocy szamponu. Przydaje się natomiast płyn do dezynfekcji, który nie pozwala na rozsiewanie się zarazków (np. trądziku). Jeśli masz kłopoty z cerą po każdym użyciu powinnaś dokładnie myć pędzle, puszki do pudru w kamieniu, gąbki do podkładu, itp. Jeśli nie masz żadnych problemów - raz w tygodniu wystarczy.  Pędzli należy pozbyć się, gdy zaczynają tracić zbyt wiele włosków.

www.joannacegla.pl
Autor:
Joanna Brach-Cegła