fbpx Jaki jest Twój typ urody? | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Jaki jest Twój typ urody?

Czas czytania
2min.
Przeczytałeś już

Jaki jest Twój typ urody?

Zapewne każda z was zdążyła już zauważyć, że w niektórych kolorach wygląda bardzo korzystnie, w innych natomiast sprawia wrażenie bladej i zmęczonej. Cudownie jeżeli potrafimy same określić właściwe dla nas kolory. Aby jednak mieć pewność, że wybór nie będzie kwestią przypadku lecz świadomie dobranym zestawem idealnych dla nas barw zachęcam do przeczytania poniższego tekstu, który pozwoli każdej z was uniknąć niepewności i dobrać odpowiednią paletę barw.
 
A wszystko to, za sprawą stosunkowo prostego sposobu radzenia sobie z doborem kolorów wzorującego się na tzw teorii pór roku. Zakłada ona istnienie czterech typów kolorystycznych, odpowiednio: wiosny, lata, jesieni i zimy i przyporządkowuje im ściśle określone gamy kolorystyczne. Zatem pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego koloru garderoby, czy też makijażu jest właściwe określenie własnego typu urody. Przeczytaj poniższy tekst i znajdź swój typ kolorystyczny.
 
WIOSNA – osoba o tym typie urody posiada cerę o ciepłym odcieniu w kolorze delikatnie złotawym, brzoskwiniowym, kremowym lub miodowym muśniętą czasami lekkim pąsem na policzkach. Wszelkie przebarwienia pigmentacyjne będą miały zawsze złocisty odcień. Włosy w kolorze blond, jasny i ciemny brąz zawsze podszyte złotym lub rudym odcieniem. Kolor oczu od jasnozielonych poprzez delikatny błękit, szaroniebieski po złocistobrązowy odcień.
 
LATO – charakterystyczna cera dla tego typu urody jest porcelanowa lub posiada chłodny odcień oliwki. Skóra jest dobrze ukrwiona z wyraźnie prześwitującymi naczynkami o chłodnym odcieniu różu. Znamiona i piegi są zawsze beżowo-szare. Włosy o charakterystycznym odcieniu popielatego blondu, średniego i ciemnego popielatego brązu. Oczy w kolorze: szary, szaroniebieski, niebieskozielony, ciemnoniebieski, piwny i orzechowy.
 
JESIEŃ – są to osoby o gładkiej i jasnej skórze w odcieniu ciepłej kości słoniowej lub szampana. Cera o intensywnej barwie złocisto-beżowej lub brzoskwiniowej. Włosy ciemno-rude, ciemno-złociste, brązowe – często z dużą domieszką pigmentu czerwonego. Najczęściej występujący kolor oczu to: orzechowy, ciemnobrązowy, turkusowy, zielony.  
 
ZIMA – wyróżniamy dwa podtypy:
Królewna śnieżka – skóra jasna, porcelanowa, prawie transparentna, włosy kruczoczarne z granatowym połyskiem, oczy w kolorze błękitno-lodowym, niebieskim i szaroniebieskim.
Typ południowy – skóra o chłodnym odcieniu oliwki, szybko i łatwo opalająca się na ciemny brąz. Włosy w kolorze ciemnobrązowym i czarnobrązowym. Oczy – turkusowe, czarne, czarnobrązowe i orzechowe.
 
Teoria czterech pór roku opiera się na obserwacji barw, które zmieniają się w przyrodzie wraz ze zmianą tychże pór. Podział ten nie ma nic wspólnego ze zmianami temperatur lecz oparty jest na następującej obserwacji:
  • wiosna - kolory ciepłe, bo właśnie wtedy w przyrodzie przeważają barwy przesycone żółtym kolorem
  • lato – kolory: zimne pastele, ponieważ wiele kolorów to barwy podszyte błękitem, który wydaje sie wyblakły od upał
  • jesień – kolory ziemi o ciepłej barwie, złota-polska jesień najbardziej obrazowe przedstawienie gamy kolorystycznej
  •  zima - zimne kolory ostre i zdecydowane, śnieg i mróź wzmaga chłód i ostrość obrazu.
Istotny jest fakt, że wszystkie barwy danej pory roku pasują do siebie, gdyż łączy je przewaga żółci, czerwieni lub błękitu. Efektem tego jest zadziwiająca harmonia barw jaką obdarza nas przyroda o każdej porze roku. To powinno być dla nas wyznacznikiem, jeśli chcemy wyglądać równie harmonijnie, dobierając do naszego typu kolorystycznego ubiór czy makijaż.

3dstudio-visage.com
 
Autor:
Monika Wiechacka