fbpx Maniery na każdy dzień, czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Maniery na każdy dzień, czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt

Czas czytania
3min.
Przeczytałeś już

Maniery na każdy dzień, czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt

Fot. autor© Carter Smith

O grzeczności i jej braku w XXI wieku, a także o tym, co zdziwiło Liv Tyler i jej babcię w Europie. Wywiady z Dorotheą Johnson, założycielką Szkoły Etykiety w Waszyngtonie, współautorką książki Współczesne maniery czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt, którą napisała razem ze swoją wnuczką, Liv Tyler.

Babcia i wnuczka jako autorki książki – jakkolwiek obie bardzo znane – to niecodzienny zespół pisarski...

Początkowo Liv miała napisać tylko Wstęp. Przygotowując się do pracy nad książką, zaczęłam jej jednak zadawać wiele pytań. Interesowało mnie, co ona myśli na temat poszczególnych zagadnień i podczas naszych rozmów zdałam sobie sprawę, że jej udział dałby książce nową perspektywę. Świeże spojrzenie na kwestię współczesnych manier.

No właśnie: współczesne maniery. Z czym pani zdaniem wiąże się dobre wychowanie w XXI wieku?

Przede wszystkim musimy być bardzo uważni. Globalizacja stawia przed nami wymóg orientowania się w kwestii manier oraz różnic kulturowych między poszczególnymi krajami zarówno na gruncie towarzyskim, jak i zawodowym.

Skoro o tym mowa, jest wiele różnic między – na przykład – krajami europejskimi a Stanami Zjednoczonymi. Prosty przykład: w Europie podczas jedzenia nasze ręce powinny być cały czas widoczne i nie należy ich kłaść na kolanach. W USA wolną rękę kładziemy na kolanie. To szczegół dotyczący etykiety stołowej. Czy mogłaby pani wskazać jakąś ważniejszą różnicę między manierami amerykańskim a europejskimi.

Najbardziej uderzyła mnie i Liv różnica w zwyczajach dotyczących podawania rąk do powitalnego uścisku między mężczyzną i kobietą. W Europie mężczyzna czeka, aż kobieta pierwsza wyciągnie dłoń w jego stronę. W Ameryce takie zachowania były prakykowane do lat 70. ubiegłego stulecia. Potem w związku z coraz większą aktywizacją zawodową kobiet to się diametralnie zmieniło. Płeć nie gra tu roli. Podając sobie dłonie na powitanie, w żaden sposób się nią nie kierujemy. Mężczyzna może podać dłoń jako pierwszy, tak w sytuacjach biznesowych, jak i w towarzyskich.

Maniery, jak pani właśnie wspomniała, cały czas ewoluują. Dla wielu czytelników zaskoczeniem jest obecność w książce rozdziałów poświęconych etykiecie w Internecie oraz w social media. To coś nowego. Ciekawi mnie jednak, czy jest jakaś zapomniana już reguła, którą chętnie widziałaby pani nadal w praktyce, albo też na odwrót: czy cieszy się pani, że jakaś forma zachowania się została odesłana do lamusa.

Co minęło, a chciałabym, żeby wróciło? Zdecydowanie grzeczność traktowana jako skarb. Uprzejmość, do której dawniej przywiązywano ogromną wagę. Prosta zasada – bądź uczciwy i dbaj o swoje dobre maniery. A co do reguł szczęśliwie składowanych dziś w lamusie, wymieniłabym zwyczaj pozostawania kobiet pozycji siedzącej w sytuacji gdy były komuś przedstawiane. Dziś takie zachowanie to przeżytek, postrzega się je wręcz jako nieuprzejme, niedelikatne i lekceważące względem drugiej osoby. Wstawanie przy przedstawianiu jest jasnym sygnałem, że poznawanej osobie okazujemy szacunek.

Którą z zasad savoir-vivre’u uważa pani za zasadę zasad, tę najważniejszą?

Właśnie szacunek dla innych. Drugą osobę musimy traktować tak, jak oczekujemy, by nas traktowano.

W książce opowiada pani o zabawnej ale niekomfortowej sytuacji, gdy podczas oficjalnego przyjęcia przedstawiając męża pewnej parze, zapomniała pani jego imienia. Czy to największe faux pas jakie się pani przydarzyło, albo jakiego była pani świadkiem?

Pewnego razu byłam gościem na prywatnym przyjęciu w Waszyngtonie. Kamerdyner zaanonsował, że podano do stołu więc wszyscy pospieszyliśmy do pięknej jadalni. W chwili gdy szukaliśmy winietek z naszymi nazwiskami, pewien ambasador znalazł swoje miejsce i natychmiast potem opuścił pomieszczenie oraz rezydencję. Okazało się, że gospodarz nie zachował zasady pierwszeństwa i przydzielił mu mniej ważne miejsce, które nie przystawało do jego godności.

To była rzeczywiście szczególna sytuacja. A jeśli chodzi o te bardziej powszednie, dotyczące codziennych relacji towarzyskich i biznesowych – czego najczęściej zaniedbujemy, w czym wykraczamy poza reguły etykiety?

Jesteśmy niegrzeczni. Nie zwracamy uwagi na innych. Nie okazujemy im szacunku i nie słuchamy, co do nas mówią.

Politycy, biznesmeni czy aktorzy - która z tych grup najbardziej potrzebuje szkoleń z zakresu savoir-vivre’u?

Wszyscy!

Dorothea Johnson – światowej sławy specjalistka od savoir-vivre’u, założycielka akredytowanej Szkoły Etykiety w Waszyngtonie. Znana m.in. z występów telewizyjnych, wielokrotnie udzielała porad dotyczących dobrych manier jako gość popularnego Ellen Show. Autorka pięciu książek o etykiecie.

Poradnik Współczesne maniery czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt autorstwa Dorothei Johnson i Liv Tyler ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego w przekładzie Doroty Maliny.

savoir-vivre