fbpx Pakuj z głową, czyli jak prawidłowo nadać paczkę | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Pakuj z głową, czyli jak prawidłowo nadać paczkę

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Pakuj z głową, czyli jak prawidłowo nadać paczkę

Sympatyczna, lojalna, dyskretna, zaradna, kompetentna, dobrze zorganizowania, uczciwa, komunikatywna, odporna na stres, sumienna i sprawiedliwa – cechy charakterystyczne dobrej sekretarki i asystentki można by dwoić i troić. W końcu jest to zawód, który wymaga od pracownika wszechstronnej wiedzy i umiejętności. Często asystentki są traktowane jak nieformalna prawa ręka prezesa. To one są powierniczkami firmowych sekretów i to im powierzane są zadania niezbędne do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Do codziennych zadań sekretarek należy między innymi dbanie o czasowe dostarczanie korespondencji. Jednak współpracując z kurierami rzadko zdajemy sobie sprawę jak dużo zależy od nas samych.
 
Za właściwe zapakowanie przesyłki odpowiada nadawca. Prawidłowe nadanie paczki pozwoli na bezpieczne dostarczenie jej do miejsca przeznaczenia. Oto kilka cennych rad, które pomogą dotrzeć każdej paczce szczęśliwie do celu.
Grunt to opakowanie
Zacznij od dopasowania rozmiaru i jakości opakowania do ciężaru przesyłki. Zawsze najlepiej sprawdza się mocny karton. Należy się upewnić, że nie zawiera starych naklejek lub kodów kreskowych. Dodatkowe oznaczenia opakowania mogą spowodować opóźnienie w dostarczeniu przesyłki. Karton musi być na tyle duży, żeby znalazło się w nim miejsce na zabezpieczenie ładunku materiałem wypełniającym, no chyba że są to dokumenty, wtedy nie ma takiej potrzeby.
Zabezpiecz przesyłkę
Wolne przestrzenie wewnątrz kartonu wypełnij - np. ścinkami papieru lub zgniecionymi gazetami, czyli materiałami, które bez problemu znajdziesz w biurze - tak aby zawartość nie mogła się przemieszczać.
Jako wypełnienie możesz zastosować także:
  • gąbki;
  • profile styropianowe;
  • granulat piankowy;
  • lub wcześniej wspomniany papier /pamiętaj jednak, że jest to najmniej amortyzujący wypełniacz/.
Jeżeli wysyłasz rzeczy kruche i delikatne (filiżanki, szkło oraz sprzęt elektroniczny) koniecznie zaopatrz się w folię bąbelkową. Owiń w nią każdy przedmiot osobno i włóż luzem do wypełnionego, np.: gąbkami kartonu.
Szczelne zamknięcie
Karton powinien być zaklejony taśmą samoprzylepną, o szerokości minimum 5 cm. W celu zamknięcia paczki nie używaj sznurka, żyłki czy kokard (mogą się zerwać w trakcie transportu lub w sortowni). Zamkniecie powinno być wytrzymałe i uniemożliwiać dostęp do zawartości bez pozostawienia widocznych śladów.
Jeżeli wysyłasz kilka paczek na raz, pamiętaj że nie należy związywać i grupować przesyłek. Każdą paczkę należy wysłać oddzielnie. Zgrupowane kartony mogą ulec rozdzieleniu podczas transportu, a nieoklejone paczki będą trudne do zidentyfikowania.
Adresowanie paczki
Nie musisz pisać na kartonie danych teleadresowych, wszystkie informacje (imię i nazwisko odbiorcy i/lub nazwa firmy, dokładny adres wraz z kodem pocztowym oraz telefon kontaktowy) znajdują się na liście przewozowym, wystarczy go wydrukować i przykleić na górze przesyłki.
Pamiętaj również o wydrukowaniu protokołu przekazania, który musi podpisać kurier w chwili odbioru przesyłki. List przewozowy i protokół przekazania znajdują się na Twojej liście zamówień. Jeżeli wewnątrz paczki znajdują się delikatne przedmioty w widocznym miejscu, wydrukuj naklejki lub grubym flamastrem dopisz, np.: „uwaga szkło”; czy „góra – dół”.
Autor:
Grzegorz Mazik-Wietrzyński, ekspert firmy kurierskiej 4Logis.pl