fbpx Podstawy witania się i żegnania | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Podstawy witania się i żegnania

Czas czytania
1 minute
Przeczytałeś już

Podstawy witania się i żegnania

Powitanie i pożegnanie w swojej standardowej formie składa się z gestu (skinienie głową, ukłon), mimiki (uśmiech, kontakt wzrokowy) oraz słów (dostosowanych do okazji i osoby). Jeśli zabraknie któregoś z tych elementów, powitanie (lub pożegnanie) może zostać uznane za obraźliwe, ale jeśli spotykające się osoby naprawdę bardzo się spieszą, powinno je to usprawiedliwić, szczególnie, gdy dotyczy to powitania na korytarzu czy ulicy.

W pracy, oprócz w/w gestów, przy powitaniu (i pożegnaniu) często wymienia się uścisk dłoni, natomiast całowanie dłoni już praktycznie wyszło z użycia, możemy je spotkać jedynie sporadycznie, u przedstawicieli „starej mody”. Podczas spotkań kobiet i mężczyzn przyjęło się, że mężczyźni wykonują lekki ukłon całym tułowiem, a kobiety kłaniają się skinieniem głowy.
Mimika podczas powitania powinna wyrażać uprzejmość i szacunek wobec rozmówcy, a zatem należy sobie spojrzeć w oczy na krótki czas (1-2 sekundy) i wypada się uśmiechnąć, a przynajmniej nie należy robić żadnych grymasów.
W pracy witamy się najczęściej słowami „dzień dobry”, a żegnamy słowami „do widzenia”, choć w różnych firmach mogą obowiązywać różne standardy w tej kwestii. Oczywiście wobec osób, z którymi zawarliśmy bliższe znajomości, możemy używać bardziej poufałych słów, warto jednak pamiętać, aby nie nadużywać poufałości w sytuacjach „na forum” firmy. Z tego też względu takie gesty jak przytulanie się, całowanie itp. są niedopuszczalne w recepcji, sekretariacie i innych miejscach, gdzie mogą nas zobaczyć wszyscy pracownicy lub – co znacznie gorsze – kontrahenci i klienci.

Witając się z kimś lub żegnając należy wstać z miejsca, jedynie osoby starsze mogą siedzieć lub kobieta, gdy wita się lub żegna z mężczyzną.