fbpx Podwójna kariera | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Podwójna kariera

Czas czytania
2min.
Przeczytałeś już

Podwójna kariera

Coraz częściej zdarza się, że oboje z partnerów ma swoje oddzielne życie zawodowe. Nie tylko ze względu na wypływające z tego korzyści finansowe, ale również z powodu chęci rozwoju i realizacji indywidualnej ścieżki kariery. Wydaje nam się, że rodzina traci na tym przede wszystkim możliwość spędzania więcej czasu razem. Często zauważamy również minusy wspólnej pracy w tym, że całą energię poświęcamy właśnie jej, a takie priorytety jak małżonkowie, dzieci, zainteresowania schodzą na dalszy plan. Nie koniecznie jednak tak musi być. Odpowiednia współpraca z partnerem, właściwy podział obowiązków, gotowość do kompromisów i podejmowania decyzji może zdecydowanie poprawić organizację przez co znajdziemy niezbędny czas dla siebie i bliskich. Zależy jednak od nas samych jakie postawimy sobie cele życiowe, jak odpowiemy na pytanie: co tak naprawdę jest dla nas ważne, do czego dążymy i co chcemy osiągnąć? Tylko zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym i osobistym może sprawić, że będziemy spełniać się zarówno w pracy jak i w domu.

Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, iż więcej pracodawców również w Polsce zaczyna rozumieć jak ważne jest dla nich udane i ustabilizowane życie osobiste ich pracowników. Pracownik, który czuje się szczęśliwy, przejawia zdecydowanie większą motywację do wykonywania powierzonych mu zadań w firmie. Poza tym oddziaływuje również pozytywną energią na innych współpracowników co nie pozostaje obojętne na ich dalszy rozwój. Dlatego częściej obecnie pracodawcy wyrażają chęć do wprowadzania rozwiązań wspierających równoważenie potrzeb osobistych z pracą zawodową. Wielu z nich decyduje się na propozycję nienormowanego czasu pracy, potraktowanie obowiązków zadaniowo, możliwość pracy za pośrednictwem Internetu (telepraca). Bardzo modne ostatnio staje się także zapewnienie w czasie pracy opieki nad dziećmi poprzez organizację w przedsiębiorstwie przedszkola i żłobka. Może również jest taka możliwość w naszej firmie?

Aby czerpać zadowolenie z życia musimy zapewnić sobie, jak i naszemu współmałżonkowi zaspokojenie różnego rodzaju potrzeb. Oczywiście nie da się osiągnąć wszystkiego naraz, więc zależy od nas samych jaki stworzymy sobie plan na przyszłość i w jaki sposób będziemy go realizować. Każdy z nas funkcjonuje na różnych płaszczyznach, mamy chęć do robienia czegoś, co nam daje poczucie, że nie stoimy w miejscu, a idziemy wciąż do przodu. Powinniśmy zrozumieć potrzeby naszych bliskich, postarać się uczestniczyć nie tylko w drodze do wspólnych celów, ale i w indywidualnej ścieżce każdego z osobna. W partnerskim związku, gdzie oboje realizują się w swojej pracy najważniejszą sprawą jest właściwa komunikacja, zaufanie i elastyczność, czyli możliwość i chęć przystosowania się do zmian. Możemy oczekiwać, że nasz partner sprosta naszym potrzebom i priorytetom, jeżeli będzie je znał, więc respektujmy swoje potrzeby, dzielmy się nimi z innymi, ale również codziennie uwzględniajmy potrzeby naszych bliskich.

Możemy potraktować pogodzenie prywatnego życia z pracą jako pewnego rodzaju zadanie biznesowe. Spróbujmy być menadżerem swojego życia osobistego i zawodowego. Włączajmy swoje potrzeby do listy obowiązków wobec partnerstwa i pracy. Jeżeli będzie wymagała tego sytuacja, użyjmy w domu umiejętności wykorzystywanych w pracy jak np. negocjowanie, motywowanie. Tylko wspólnie z partnerem możemy ułożyć priorytety wspólnego życia planując podwójną karierę.
Autor:
Kinga Kaszuba