fbpx Sztuka nawiązywania biznesowych kontaktów | Pierwszy w Polsce kobiecy portal dla asystentek i sekretarek

Sztuka nawiązywania biznesowych kontaktów

Czas czytania
4min.
Przeczytałeś już

Sztuka nawiązywania biznesowych kontaktów

Dzięki nowym kontaktom możemy mieć dostęp do lepszych perspektyw zawodowych, większych możliwości zatrudnienia, szerszego grona potencjalnych kontaktów i dostawców czy nowych partnerów biznesowych.

Budowanie relacji polega na nawiązywaniu znajomości, które mogą przynieść korzyści zarówno tobie, jak i drugiej stronie. Ważne jest, aby nawiązywać nowe kontakty na gruncie zawodowym i towarzyskim. Znajomości z obu dziedzin życia mogą się wzajemnie wiązać i przeplatać. Nigdy nie wiadomo, czy poznany podczas wakacji towarzysz podróży, z czasem nie będzie twoim partnerem biznesowym, a koleżanka z działu – najbliższą przyjaciółką.

Gdzie nawiązywać kontakty

Staraj się brać udział w spotkaniach networkingowych, których nadrzędnym celem jest poznawanie nowych ludzi oraz wymiana kontaktów biznesowych. Często te spotkania są poprzedzone konferencją lub wykładem na konkretny temat, po którym zwykle następuje poczęstunek w postaci bufetu i wówczas jest czas na nawiązywanie relacji.

Na spotkania typu biznes mixer przychodzi wiele osób. Nie sztuką jest rozdanie pliku swoich wizytówek czy nawet zdobycie kilkudziesięciu kartoników od innych. Po tygodniu ani ty, ani twoi rozmówcy nie będziecie siebie nawzajem kojarzyć. Jak więc wyróżnić się z tłumu, być zapamiętanym i nawiązać nowe znajomości? Przede wszystkim bądź naturalny, nie próbuj udawać kogoś, kim nie jesteś. Poza tym okazuj szczere, nieudawane zainteresowanie swoim rozmówcom. Utrzymuj podczas rozmowy kontakt wzrokowy (nie błądź wzrokiem po tłumie w poszukiwaniu kolejnej osoby do wymiany wizytówki). Aktywnie słuchaj tego, co mówią twoi rozmówcy, potakując, zadając pytania, parafrazując. Pamiętaj, że twoim celem nie jest przedstawienie siebie i wręczenie wizytówki, ale nawiązanie osobistych kontaktów biznesowych.

Niezbędne przygotowanie

Przed każdym spotkaniem, konferencją, wydarzeniem przygotuj sobie mini-reklamę swojej osoby. Ułatwi ci ona poznanie się z innymi. Chodzi o jedno zdanie mówiące czym się zajmujesz, które bez zająknięcia się powiesz podczas przedstawiania się. Postaraj się, aby ta autoprezentacja była na tyle interesująca dla nowo poznanej osoby, może nawet intrygująca, aby zechciała cię poznać bliżej. Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać swoją prezentację do charakteru spotkania, tematyki, branży, środowiska osób tam obecnych.

Kolejny element to zagajenie. Przygotuj sobie pomysły na rozpoczęcie rozmowy. Dobry wstęp pomoże ci przełamać pierwsze lody i nawiązać kontakt, który być może przerodzi się w nową znajomość. Na przykład powiedz coś miłego o wnętrzu, w którym się znajdujecie, albo o osobistościach zaproszonych na to wydarzenie. Pamiętaj, aby słowa te były szczere, tylko w ten sposób będziesz wiarygodny. Zastanów się również nad interesującymi tematami do rozmowy. Dzięki takiemu przygotowaniu łatwiej ci będzie zainicjować rozmowę, która być może będzie początkiem długoletniej znajomości.

Jak zainicjować rozmowę

Na początek, po przywitaniu się z gospodarzami poszukaj wśród obecnych kogoś znajomego, kogo mógłbyś swobodnie zagadnąć. Jeśli nie widzisz nikogo takiego, poszukaj kogoś stojącego samotnie, podejdź i spróbuj zacząć rozmowę. Zwykle osoby stojące samotnie chętnie nawiązują znajomość, gdyż są w podobnej sytuacji do ciebie. Następnie możecie razem (zawsze raźniej) podchodzić do większych grup. Przy podchodzeniu do więcej niż jednej osoby panuje kilka zasad. Raczej unikaj podchodzenia do dwóch osób, zwłaszcza jeśli stoją naprzeciwko siebie, najprawdopodobniej nie chcą, aby ktoś przyłączył się do ich rozmowy. Najłatwiej jest podejść do większej grupy, która stoi w półotwartym kółku, wykorzystaj więc wolne miejsce i podejdź. Dobrze jest chwilkę postać obok, aby dowiedzieć się o czym te osoby rozmawiają, to może pomóc ci włączyć się do rozmowy.

Nie bądź złym rozmówcą

Barbara Pachter w książce „Biznesowy savoir-vivre” rozróżnia siedem typów rozmówców robiących złe wrażenie:

1. Typ „wolałbym w tej chwili rozmawiać z kimś innym”. Osoba taka wodzi wzrokiem po sali. Może nawet rozmawia z tobą, ale wyraźnie rozgląda się wokół albo patrzy na kogoś innego.

2. Typ „terminator”. On nie wita się uściskiem dłoni, on ci ją miażdży. Narusza też przestrzeń osobistą innych. Od takich osób mamy ochotę jak najszybciej uciec. Wiedz, że kobiety też bywają terminatorami.

3. Typ „miło było cię poznać, ale muszę już lecieć”. Jest osobą, która bardzo szybko mówi, jakby grunt palił się jej pod nogami. W ciągu tygodnia potrafi rozdać całe pudełko wizytówek. Nie zadaje sobie jednak trudu, aby nawiązywać poważne zawodowe i osobiste relacje z innymi.

4. Typ „seksbomba”. Kobieta, która niestosownie się ubiera, nosi zbyt obcisłe i wydekoltowane rzeczy. Widzisz, jak co chwilę odrzuca do tyłu włosy i zastanawiasz się, co ona tak naprawdę sprzedaje. Pan „seksbomba” rozbiera wzrokiem każdą kobietę i uwielbia ukradkiem przeglądać się w lustrze.

5. Typ „chciałbym zapaść się pod ziemię”. Rozpoznasz go nie tylko po tym, że zwykle chowa się po kątach, ale także po jego mowie ciała: ramiona skrzyżowane na piersi, zgarbiona sylwetka i (lub) nogi skrzyżowane w kostkach. Taka osoba zwykle niewiele mówi i wydaje się być niezainteresowana tym, co mówią inni.

6. Typ „jestem ósmym cudem świata”. Uwielbia mówić. Gdy nie znajduje się w centrum uwagi, sprawia wrażenie nieobecnego i znudzonego. Rzadko okazuje innym szczere zainteresowanie.

7. Zwykle znajdzie się też przynajmniej jeden przedstawiciel typu: „można się ze mną skontaktować wyłącznie drogą mailową”. Taka osoba zdaje się nie rozumieć, że e­mail nie jest w stanie zastąpić kontaktów osobistych.

Wymiana wizytówek

Wizytówki są nieodłącznym elementem networkingu. Na każde spotkanie, na którym masz szanse nawiązać cenne znajomości, przychodź z zapasem wizytówek. Po raz kolejny podkreślam, że nie chodzi o samo rozdanie pliku wizytówek, a wręczenie namacalnego dowodu spotkania osobie, którą chętnie widziałbyś w gronie swoich znajomych. Pamiętaj o zasadach savoir­vivre dotyczących wizytówek. Przede wszystkim powinny być czyste. Zawsze je wręczaj, nigdy nie rzucaj na stół. Otrzymanej wizytówki nie chowaj do kieszeni spodni! To bardzo częsty błąd, popełniany przez mężczyzn. Wizytówkę przeczytaj, poświęć jej chwilę, podziękuj za nią i schowaj do wizytownika, torebki (kobiety) lub kieszeni marynarki, żakietu. W ten sposób okażesz szacunek osobie, od której ją otrzymałeś. Nigdy też nie pisz po wizytówce w obecności jej właściciela.

I co dalej?

Byłeś na konferencji, poznałeś wiele osób, masz plik wizytówek z nowymi kontaktami. To dopiero początek! Aby te kontakty nie pozostały wyłącznie nic nie znaczącymi, pożółkłymi kartonikami, a przerodziły się w korzystne znajomości, pamiętaj, aby w ciągu trzech dni od wymiany wizytówek skontaktować się z każdą osobą, podziękować za rozmowę, może zadać jej jakieś pytanie czy przesłać obiecane materiały. To pierwszy krok w budowaniu relacji.

Nie ograniczaj się do szukania nowych kontaktów wyłącznie na spotkaniach networkingowych. Wykorzystaj każdą okazję do nawiązania kontaktu. Miej zawsze przy sobie swoje wizytówki. Każdą spotkaną osobę traktuj jako potencjalnego kandydata na członka twojej sieci kontaktów zawodowych czy towarzyskich.

Źródło: Sekretariat 03/2011

 

Autor:
Dorota Szcześniak-Kosiorek, portaldlasekretarek.pl